Czy step aerobik odchudza?

      

Step aerobik cieszy się niesłabnącą popularnością już od ponad 20 lat. Jednym z powodów może być fakt, że formuła zajęć jest bardzo prosta, a jednocześnie bardzo skuteczna. Jakie rezultaty można osiągnąć z pomocą tej małej, niepozornej platformy?

      

Na czym polega step aerobik?

Step aerobik to jedna z intensywniejszych form fitnessu. Jego znakiem rozpoznawczym jest specjalna platforma wykonana z tworzywa sztucznego (tzw. step). Ćwiczenia polegają na energicznym wchodzeniu i schodzeniu z małego stopnia, najczęściej w rytm żwawych dźwięków piosenki.

Zajęcia ze step aerobiku są organizowane w grupach. Instruktor pokazuje uczestnikom i jednocześnie kontroluje poprawność jej wykonywania przez każdego z uczestników. Zestawy ćwiczeń mogą być bardzo zróżnicowane – wszystko zależy od stopnia zaawansowania grupy. Dla osób początkujących wystarczy pojedynczy step  i proste kroki. Osoby z większym zacięciem ruchowym mogą pozwolić sobie na 2- lub 3-stopniowy step oraz bardziej zawiłe układy z dodatkową pracą rąk.

            

Jakie są zalety tych ćwiczeń?

Ogromną zaletą step aerobiku jest to, że do ćwiczeń potrzebujemy wyłącznie wygodnego obuwia oraz platformy, którą można bez trudu nabyć w każdym sklepie sportowym. W ten sposób step aerobik można ćwiczyć także w domu – do ulubionej muzyki i o wybranej przez siebie porze. Trening ze stepem posiada także wiele innych korzyści:

  • Modeluje sylwetkę i ujędrnia ciało
  • Wzmacnia zwłaszcza dolne partie mięśni
  • Pozwala spalić jednorazowo nawet 500 kalorii
  • Poprawia kondycję i wytrzymałość
  • Zwiększa koordynację ruchową

Step aerobik ma wiele zalet i jest uznawany za bardzo bezpieczny sport, posiada też jednak pewne przeciwwskazania. Dotyczą one zwłaszcza osób z wadami postawy oraz zwyrodnieniem stawów.

      

Step aerobik – kiedy zobaczę efekty?

Step aerobik to typowy przykład ćwiczeń aerobowych. Oznacza to, że podczas szybkich, tanecznych ruchów dochodzi do pobudzenia metabolizmu i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Pierwsze rezultaty naszych wysiłków można więc zauważyć nawet po kilku tygodniach. Przede wszystkim jednak step aerobik to świetna zabawa, dzięki której znacząca poprawa humoru pojawia się już na pierwszych zajęciach.