Czarny bez – korzystaj z jego właściwości

         

Czarny bez jest jednym z najpowszechniej występujących w Polsce krzewów. Opinie na temat tej rośliny są podzielone. Jedni podkreślają, że jest trująca, inni, że pomaga zwalczać infekcje. Jak jest naprawdę? Co warto wiedzieć o czarnym bzie, zanim po niego sięgniemy?

        

Właściwości lecznicze czarnego bzu są wykorzystywane od wieków. Pomimo tego, że w aptekach pojawia się wiele specyfików i suplementów diety, chętnie się po niego sięga. Cenione są zarówno kwiaty, jak i owoce tego krzewu.

      

Najważniejsze właściwości

W owocach znajdują się kwasy owocowe, garbniki, pektyny, garbniki, witamina A i C. Stanowią również cenne źródło żelazu, sodu, potasu i wapnia. Sok z czarnego bzu jest moczopędny, przeczyszczający, napotny i przeciwbólowy. Poza tym oczyszcza organizm z toksyn. Stosuje się go przy infekcjach, przeziębieniach, stanach zapalnych skóry, przewodu pokarmowego, reumatyzmie, nerwobólach i rwie kulszowej. Z kolei w kwiatach czarnego bzu są obecne flawonoidy, sterole, garbniki, kwasy fenolowe i organiczne. Także w tej odsłonie, czarny bez działa napotnie i przeciwgorączkowo.

       

Czarny bez truje?

Skoro czarny bez działa tak leczniczo, to dlaczego uważany jest za trujący? Chodzi o surowe owoce. Zawierają one szkodliwe dla zdrowia prunazynę i sambunigrynę. Działają one szkodliwie na układ pokarmowy i mogą być przyczyną zatrucia. Jednak jeśli decydujemy się na zakup preparatu z apteki, nie trzeba się niczego obawiać – owoce zostały poddane wcześniej specjalnej obróbce termicznej. Jednocześnie należy pamiętać, że nie powinno się przekraczać zapisanej przez producenta, zalecanej dziennej dawki. W przeciwnym razie mogą się pojawić takie dolegliwości jak biegunka lub ból brzucha.