Dieta kopenhaska – czy warto ją stosować?

          

Jest bardzo rygorystyczna i niewielu śmiałków jest w stanie dotrzeć do jej końca. Ci, którym się to udało twierdzą jednak że warto, ponieważ już po 13 dniach można osiągnąć zaskakujące efekty. Czy dieta kopenhaska jest naprawdę tak skuteczna jak mówią?

          

Co to jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska to dieta o niskiej zawartości węglowodanów. Zakłada przyjmowanie 600-800 kcal dziennie, co ma wywołać deficyt kaloryczny i w konsekwencji – szybki spadek wagi. Podstawę diety kopenhaskiej stanowią przede wszystkim warzywa, chude mięso, jajka oraz czarna kawa. Wszelkie odstępstwa od założeń diety są traktowane jako jej przerwanie.

            

Jak działa dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska trwa zaledwie 13 dni, ale wymaga absolutnego zaangażowania. W trakcie jej trwania nie można zmieniać rodzaju oraz wielkości ustalonych posiłków. Jadłospis dzienny składa się wyłącznie z 3 pozycji: śniadania (8.00 – 9.00), obiadu (12.00 – 14.00) i kolacji (17.00 – 18.00). Trzeba także pamiętać o tym, żeby przyjmować co najmniej 2 litry płynów każdego dnia.

Dieta kopenhaska jest uznawana za bardzo restrykcyjną i wymagającą, dlatego nie zaleca się stosowania jej częściej niż raz na 2 lata.

           

Czy dieta kopenhaska jest zdrowa? – wady i przeciwwskazania

Dieta kopenhaska daje widoczne efekty w bardzo szybkim czasie. W ciągu niespełna 2 tygodni można stracić na wadze nawet 10 kg (w zależności od predyspozycji i wagi startowej). Z drugiej jednak strony pojawiają się także opinie, że dieta kopenhaska powoduje ogólne osłabienie, spadek energii i pogorszenie samopoczucia. Nagła zmiana odżywiania – z kilku tysięcy kalorii dziennie na zaledwie 500-800 kcal – może powodować także apatię oraz rozdrażnienie.

Dieta kopenhaska jest stosowana często jako ostatnia deska ratunku przed szczególnie ważną okazją. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może z niej skorzystać – poważną przeszkodą dla rozpoczęcia diety kopenhaskiej może być m.in.: choroba nerek, problemy z żołądkiem, a także nadciśnienie.

         

        

Diety kopenhaskiej nie należy traktować jako receptę na nadwagę lub otyłość. Jeśli po 13 dniach powrócimy do złych nawyków żywieniowych, z całą pewnością dopadnie nas efekt jo-jo. Zdecydowanie bardziej zaleca się spojrzenie na dietę kopenhaską w kategoriach motywującego wstępu do dalszego starania o szczupłą i zdrową sylwetkę.