5 powodów, dla których warto zacząć przygodę z jogą

         

Każdy, kto miał bliższą styczność z jogą, mógłby wymienić co najmniej 50 pozytywnych korzyści z jej praktykowania. Dla osób niezdecydowanych powinno wystarczyć jednak 5 poniższych. Czy joga naprawdę jest tak wszechstronnie doskonała?

       

Lepsza kondycja fizyczna

Dzięki regularnym sesjom jogi ciało staje się bardziej gibkie i elastyczne. Poprawia się także wytrzymałość i wydolność naszego organizmu. W ten sposób zyskujemy większą świadomość własnego ciała i znacznie łatwiej jest nam podejmować codzienne, mniej lub bardziej skomplikowane aktywności.

     

 Zdrowy i silny kręgosłup

Asany (pozycje jogi) składające się na każdą sesję, wymagają wyprostowanej postawy ciała, dlatego mimowolnie przestajemy się garbić. Zwiększenie elastyczności mięśni oraz ich wzmocnienie sprzyja więc prostemu i zdrowemu kręgosłupowi. Ten argument może okazać się szczególnie przekonujący dla osób, które ze względu na siedzącą pracę odczuwają uciążliwy ból w okolicach pleców.

      

 Szczupłe i jędrne ciało

Joga wspomaga procesy trawienne i zwiększa tempo metabolizmu, co przekłada się na stopniową i rozsądną utratę nadprogramowych kilogramów. Poszczególne asany poprawiają także elastyczność naszej skóry, dzięki czemu będzie ona bardziej jędrna. Poza tym joga jest świetnym wsparciem dla innych dyscyplin sportowych – poprawienie gęstości kości, ciśnienia oraz kondycji serca wpływa korzystnie na osiągnięcia np. w bieganiu, czy pływaniu. Z jogi mogą skorzystać również osoby, które odczuwają niechęć do tradycyjnych form rozciągania po treningu.

      

Kontrola nad wewnętrznymi żywiołami

Już jedna sesja jogi dotlenia nasz organizm w taki sposób, że zaczynamy tryskać energią i dobrym humorem. Z drugiej strony joga pomaga rozluźnić i rozciągnąć nasze ciało, dzięki czemu stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Ogromną rolę odgrywa tu także sztuka głębokiego i równego oddechu, który działa jak medytacja: wycisza zarówno ciało, jak i duszę.

      

 Joga nie stawia wymagań

Jogę może praktykować każdy – bez względu na wiek, kondycję, czy wagę. Wystarczy tylko dopasować poziom trudności do własnych możliwości i zacząć ćwiczyć! Joga dla początkujących może być tak samo skuteczna, jak zestawy asan dla osób o wyższym poziomie wtajemniczenia. Do uprawiania jogi nie potrzeba też drogich przyrządów – zazwyczaj wystarczy wyłącznie mata do jogi i wygodny strój.

   

  

Dużą zaletą jogi jest też fakt, że miejsce i czas wybieramy sami. Praktykować możemy właściwie wszędzie: w domu, w parku, na plaży, w lesie lub u babci na wsi. Warto pamiętać: jeśli któreś pozycje sprawiają nam trudność i nie mamy pewności co do poprawności ich wykonywania, lepiej skorygować to pod okiem specjalisty na zorganizowanych zajęciach.