Których produktów nie łączyć na talerzu?

     

Chcąc się zdrowo odżywiać, dbamy, aby posiłki były urozmaicone. Dzięki temu dostarczamy do organizmu najważniejszych składników odżywczych. Często liczymy na to, że poprawa menu i eliminacja tuczących potraw, będzie sprzyjała utracie masie ciała. A jednak tak się nie dzieje… Odpowiedzialne za to może być złe połączenie składników na talerzu.

          

Wydawałoby się, że wszystko trafia do żołądka, gdzie jedzenie i tak się pomiesza. Mimo to są pewne grupy produktów, których razem jeść się nie powinno, bo mogą szkodzić. O jakie chodzi?

       

  1. Węglowodany + białko zwierzęce. To połączenie będzie skutkowało wzdęciami lub niestrawnością. Węglowodany są trawione w środowisku zasadowym, a białko kwaśnym. Enzymy nie mogą trawić jednocześnie kilku totalnie różnych składników. Kiedy białko jest trawione, węglowodany czekają, fermentując.
  2. Owoce + tłuszcze, węglowodany, białka. Chociaż owoce nie wymagają długiego trawienia w żołądku, pozostaną w nim dłużej i będą fermentować. Powinny być spożywane w odstępie co najmniej 2 godzin od pozostałych składników.
  3. 2x proteiny. Czyli np. bekon i jajka, ser i szynka. Ponownie, zbyt bardzo obciążany jest żołądek. Zaleca się zjedzenie najpierw lżejszego białka, a po kilkunastu minutach cięższego.
  4. Kwaśne owoce + mleko, zboże. Owoce zawierają kwasy niszczące enzymy trawiące węglowodany (zboża). Natomiast mleko szybko się zetnie i będzie ciężkostrawne.
  5. Złe połączenia warzyw z owocami. Poszczególne produkty będą utrudniały wchłanianie niektórych związków lub tworzyły nowe, szkodliwe. Przykłady: pomidory i ogórki jedzone razem utrudniają wchłanianie witaminy C, cytryna i herbata z fusami – jeśli nie wyjmie się przed dodaniem cytryny fusów, powstanie cytrynian glinu.