Miód manuka – czym jest i kiedy stosować?

           

Miód lipowy, akacjowy, wielokwiatowy – to nazwy powszechnie znane, ale coraz popularniejsza jest jeszcze inna odmiana miodu. Na sklepowych półkach pojawił się miód manuka. Czym się wyróżnia na tle zwykłego miodu?

          

Miód manuka powstaje w Nowej Zelandii, gdzie pszczoły zbierają nektar z krzewu herbacianego Manuka. Rośnie on na terenie nielicznych, najczystszych regionów. Najważniejszym związkiem, jaki zawiera miód manuka, jest methylglyoxan. W zwykłych miodach na 1 kg przypada maksymalnie 10 mg. Tymczasem w 1 kg miodu manuka jest go od 100 do 550 mg. Methylglyoxal jest związkiem, którego spożycie wiąże się z szeregiem korzyści.

     

Właściwości miodu manuka

Wśród najważniejszych właściwości methulglyoxanu wymienia się działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Oznacza to, że miód manuka będzie wspierał leczenie wielu schorzeń. W jeszcze większej liczbie chorób stanowi środek profilaktyczny. Poleca się go m.in. przy zaburzeniach trawienia, wrzodach żołądka czy nadkwasocie. Pomaga w leczeniu anginy i bólu gardła. Sprzyja poprawie kondycji skóry i leczeniu trądziku. Ponieważ podnosi odporność organizmu, jest również nieoceniony w sezonie jesienno-zimowym, kiedy chroni przed przeziębieniami i grypą.

       

Miód manuka – jak go stosować?

O największej skuteczności mówi się, kiedy 2-3 łyżeczki są spożywane na czczo rano, kilkanaście minut przed pierwszym posiłkiem. Jest on jednak w smaku słodszy niż tradycyjne miody, dlatego osoby, mające problem z jedzeniem słodkiego, mogą rozpuścić miód manuka w herbacie. Przed jego włączeniem w codzienną dietę, z lekarzem powinny się skonsultować osoby, które mają uczulenie na wyroby zawierające pszczele produkty. Minus miodu? Cena. Za słoiczek możemy zapłacić przeszło 100 zł.