Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o swoje oczy

          

Wydawałoby się, że praca przed komputerem jest jedną z prostszych. Tymczasem kręgosłup i oczy są narażone na duże obciążenie. Osłabienie ostrości widzenia, suchość, ból głowy, to powszechne dolegliwości, na które skarży się wiele osób spędzających w ciągu dnia wiele godzin przy komputerze. Jak dbać o higienę oczu w takich warunkach?

       

Najważniejsza jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem monitora. Chociaż nie można tego całkowicie wyeliminować, można zmniejszyć skutki. W jaki sposób poprawić kondycję oczu?

      

Zorganizuj miejsce pracy

  1. Ekran powinien być w odległości co najmniej 45 cm od twarzy. Najlepiej, by monitor był niżej niż oczy, wtedy szyja będzie w naturalnym położeniu.
  2. Oświetlenie monitora i jego otoczenia powinno być takie samo.
  3. Jeśli masz monitor o słabej rozdzielczości, czas to zmienić. Im lepsza rozdzielczość, tym mniej męczą się oczy.
  4. Pomyśl o oprogramowaniu, pozwalającym na zmianę kolorów.
  5. Zwiększ kontrast i zmniejsz jasność.

        

Co z oczami?

Podczas siedzenia przy komputerze, pamiętaj o oczach. Co kilkanaście minut odchodź od komputera, by oderwać wzrok od ekranu. Często mrugaj, co jakiś czas zasłaniaj dłonią oczy, by odpoczęły. Weź pod uwagę proste ćwiczenia dla oczu. Wskazany jest też masaż powiek opuszkami. Zainwestuj w krople homeopatyczne. Osoby noszące okulary powinny mieć szkła z antyrefleksem. Nie można też zapominać o regularnym odkurzaniu komputera, żeby pyły nie dostały się do oczu. Poza tym warto wzmacniać wzrok od środka, poprzez dostarczenie do organizmu witamin. Nie powinno w niej zabraknąć produktów zawierających przede wszystkim witaminy A, E i C.