Trekking – wyzwanie dla ciała, wypoczynek dla umysłu

         

Gra w karty? Nuda. Wczasy pod palemką? To już było. Co więc robić, kiedy nadejdą długie, letnie dni? Postawić na wypoczynek ekstremalny! Wystarczy duży plecak, ciekawa trasa i zapał do maszerowania. Wakacyjna ekspedycja trekkingowa? – To może być przygoda!

        

Co to jest trekking?

Trekking jest formą pieszej turystyki, podejmowanej przez osoby, które chciałyby się sprawdzić w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Choć występuje wiele form trekkingu (tropikalny, lodowcowy, pustynny, itd.) to najpopularniejszą formą jest wciąż trekking klasyczny, zwany też górskim.

Trekking jest bardziej wymagający niż zwykły spacer, jednak nie tak wyczerpujący jak wspinaczka górska. Do jego uprawiania stosuje się specjalne kijki, które mają być pomocą i wsparciem w trakcie długich wypraw. Długość wędrówek ustala się samemu, ale zwykle nie są one krótsze niż kilka-kilkanaście dni. Wszystko zależy od rodzaju wybranej trasy. Przede wszystkim jednak trekking to wakacje dla umysłu – o wiele łatwiej o prawdziwy wypoczynek, kiedy wokół tylko natura.

        

Co spakować na trekking?

Osoba, która chciałaby spróbować trekkingu nie potrzebuje ekskluzywnego i kosztownego wyposażenia. Najważniejsze atrybuty trekkingowca to tak naprawdę 3 rzeczy:

Plecak – powinien być pojemny, ale nie warto przesadzać z ilością rzeczy, bo wszystko co zapakujemy będzie trzeba dźwigać na własnych plecach, i to przez wiele kilometrów. Lepiej więc ograniczyć się do wody, jedzenia, kurtki przeciwdeszczowej, zapasowego kompletu bielizny, nakrycia głowy oraz dobrze wyposażonej apteczki.

Buty – najważniejsze, by były wygodne i stabilne. Podczas długich wędrówek buty muszą być jak druga skóra: nie mogą uwierać, obcierać i gnieść.

Kijki – do wypraw trekkingowych najlepiej wybierać kijki teleskopowe. Wspierają stawy podczas chodzenia oraz odciążają kręgosłup i kolana. Poza tym są składane, więc w każdej chwili można je po prostu schować do plecaka.

        

Trekking – jak zacząć?

Zanim zdecydujemy się na pierwszą wyprawę, warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Wydolność oraz wytrzymałość organizmu to cechy, które z pewnością przydadzą się nam na szlaku. Musimy mieć siłę do przemierzania wielu kilometrów dziennie, w trudnych, niesprzyjających warunkach.

Przed wyruszeniem należy dobrze przygotować trasę. Rozsądnym posunięciem byłoby też zostawić plan podróży bliskim i zanotować najważniejsze numery alarmowe. A potem założyć plecak i wyruszyć w drogę. Nagrodą za podjęty wysiłek będzie nie tylko poprawa kondycji fizycznej i dotlenienie organizmu, ale przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z przyjaciółmi, wyzbycie się codziennych stresów i fantastyczne wspomnienia.