Trening alternatywny: zasady, przykłady, efekty

           

Lubić każdy sport, we wszystkich dyscyplinach być dobrym i wszystkiemu poświęcać jednakowo dużo energii – absolutnie nikt nie może od nas tego wymagać. Warto jednak zachować otwarty umysł i godzić się na małe sportowe odstępstwa. Zyska na tym zarówno nasz plan treningowy jak i ogólna kondycja fizyczna.

            

Zwykle, kiedy oddamy już serce jakiejś dyscyplinie, skupiamy się tylko na niej. Często prowadzi to do sytuacji, w której wręcz szkoda nam czasu, by spróbować czegoś nowego. A co jeśli okazałoby się, że trening alternatywny naprawdę popłaca?

         

 1. Poprawia formę – uprawiając wciąż ten sam sport, stymulujemy ciągle te same partie mięśniowe. Trening alternatywny zmusza do wysiłku inne partie ciała, dlatego podnosi naszą ogólną sprawność fizyczną.
  Opcje aktywności: pływanie, kolarstwo, bieganie, wioślarstwo.
 2. Zapewnia urozmaicenie – sportowa monotonia może powodować znudzenie i utratę motywacji. Dobrze jest przeznaczyć ok. 30% swojego czasu treningowego na aktywność wyrównawczą. W ten sposób zyskujemy ciekawe zróżnicowanie oraz uczymy się pewnej elastyczności treningowej.
  Opcje aktywności: każdy sport, inny od tego, który aktualnie uprawiamy. Najlepiej wybierać dyscypliny podnoszące wydolność tlenową, regenerujące organizm lub poprawiające naszą sportową wydajność.
 3. Wspomaga regenerację – wybranie odpowiedniej dyscypliny sportowej pozwala odpoczywać w ruchu. Dobrym przykładem jest pływanie, które stymuluje wiele grup mięśniowych do pracy, a jednocześnie nie obciąża ich zanadto. Przepłynięcie kilku długości pozwala zregenerować ciało oraz umysł, jest też dobrym sposobem na poprawę sprawności.
  Opcje aktywności: pływanie, kolarstwo, joga
 4. Zmniejsza ryzyko kontuzji – trenując na co dzień sport taki jak np. bieganie, narażamy swoje stawy i plecy na przeciążenie oraz kontuzje. Zastosowanie treningu alternatywnego wprowadza do naszego planu tygodniowego dni o niższym stopniu trudności, a jednocześnie nie zmusza do całkowitego zarzucenia aktywności fizycznej.
  Opcje aktywności: pływanie, joga.

        

Możliwości cross trainingu są bardzo rozlegle: pływanie, kolarstwo, wioślarstwo (ergometr), joga, jazda na nartach lub desce, bieganie, siłownia, rolki – to tylko kilka propozycji z bardzo długiej listy dostępnych dyscyplin. Dobry plan treningowy powinien być zróżnicowany, dlatego warto wprowadzać ćwiczenia alternatywne. Jeśli oprócz treningu właściwego wypróbujemy jeszcze inne formy ruchu, automatycznie podniesie się nasza wydolność tlenowa oraz skróci czas regeneracji po treningu.