Ćwiczenia w 3 trymestrach ciąży

            

Przez cały okres ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Dlatego też ćwiczenia powinny być tak dopasowane, by nie szkodziły zdrowiu przyszłej mamy i maleństwa. Jakiego typu ćwiczenia są wskazane w poszczególnych trymestrach ciąży?

          

1 trymestr

Przede wszystkim nie można się obciążać fizycznie ani tym bardziej napinać brzucha. Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rąk, nóg i korygujące nieprawidłową postawę ciała. Jeśli rozpocznie się je wcześnie, kręgosłup przez całą ciążę będzie mniej obciążony. Przykład ćwiczenia: podczas siedzenia na piłce lub krześle, oparcie dłoni na biodrach i skręty głową w prawą i lewą stronę i skłony głową w przód i w tył.

        

2 trymestr

W tym okresie przede wszystkim zmianie ulega środek ciężkości, a mięśnie brzucha i kręgosłupa są bardziej obciążone. To właśnie w tym czasie pojawia się ból lędźwi i krzyżów. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia, mogą zmniejszać dolegliwości, ale trzeba pamiętać, że po 5 miesiącu unika się leżenia na plecach. Poleca się przede wszystkim ćwiczenia w klęku podpartym. Przykład: w klęku podpartym pochyla się głowę w dół, dłonie opiera o podłogę. Wykonywać wdechy i wydechy podnosząc i obniżając brzuch.

        

3 trymestr

Im bliżej porodu, tym trudniej się poruszać, ale warto nadal podtrzymać aktywność fizyczną. Najważniejsze będą ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne. Przykład ćwiczenia: podczas siedzenia na krześle ze skrzyżowanymi nogami, dłonie opiera się na kolanach. Przy wdechach, ręce się podnosi i wypycha brzuch do przodu. Przy wydechach wciąga brzuch i wyrównuje kręgosłup w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.