Jak odpoczywać między treningami?

            

Po początkowym zniechęceniu i rozleniwieniu przychodzi w końcu taki moment, kiedy treningi zaczynają nas cieszyć, a my nie chcemy odpuścić już ani jednego dnia. A trzeba, ponieważ przetrenowanie może przynieść wiele niepożądanych efektów. Jak odpuszczać mądrze, żeby i zjeść ciastko i mieć ciastko?

         

Odpoczynek jako część cyklu

Im bardziej intensywne treningi, tym więcej odpoczynku potrzebuje nasze ciało. Pozytywne skutki ćwiczeń pojawiają dzięki wdrażaniu dni regeneracji, a nie podczas samych ćwiczeń. Organizm potrzebuje czasu wolnego, aby odbudować siły po mocnych treningach, jakie mu zafundowaliśmy.

Intensywne ćwiczenia mogą uszkadzać tkanki, zmniejszać poziom elektrolitów i glikogenu oraz powodować zmiany w poziomie poszczególnych hormonów (np. kortyzolu). Dni wolne pomagają uzupełnić zapasy i odbudować tkanki. Pozwalają również nabrać energii, dzięki której będziemy mogli powrócić do treningów ze zdwojoną siłą.

       

Kiedy najlepiej odpoczywać?

Kiedy już zrozumiemy, że odpoczynek i regeneracja są częścią naszego treningowego cyklu, pozostaje nam już tylko odpowiedzieć na pytanie: ,,kiedy?”. Dzień odpoczynku najlepiej planować tuż po najbardziej wymagającym treningu. Jeśli na niedziele planujemy długi bieg, lub bardzo intensywny trening, na poniedziałek zaplanujmy regenerację.

Z drugiej strony zawsze warto najpierw słuchać swojego ciała. Jeśli ono podpowiada nam, że poziom stresu i zmęczenia jest zbyt duży, trzeba odstąpić wyjątkowo od harmonogramu i zaopiekować się sobą.

      

Aktywny wypoczynek czy totalne lenistwo?

Po każdej wymagającej sesji ćwiczeniowej powinien następować jeden lub dwa lżejsze dni treningowe. Czasami nie trzeba całkowicie odpuszczać, a jedynie wrzucić na niższy bieg. W tym celu dobrze sprawdza się rekreacyjne pływanie, spacer, joga, lub np. gra we frisbee.

Wypoczynek jest tak samo ważną częścią budowania formy jak trening właściwy. Warto mieć to na uwadze układając plan ćwiczeniowy na kolejne dni. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, że najlepiej zawsze sprawdza się zasada złotego środka.