Postanowienia noworoczne, które działają

         

Wraz z końcem roku miliony ludzi na całym świecie obiecują sobie, że tym razem będzie inaczej. ,,Schudnę, będę przestrzegać diety, ćwiczenia 7 razy w tygodniu, a słodycze to już całkiem w odstawkę”. Mija 12 miesięcy i okazuje się, że tylko niecałe 10% z nas naprawdę zamieniło swoje słowa w czyny. Jak konstruować postanowienia noworoczne, żeby naprawdę schudnąć?

      

Małe odstępstwa od wielkich reguł

Zazwyczaj do naszych postanowień podchodzimy bardzo restrykcyjnie. Dotyczy to w szczególności diety: każde odstępstwo od zdrowego żywienia traktujemy jako przekreślenie wszystkiego, co udało nam się dotychczas osiągnąć. Niepotrzebnie! Wystarczy obiecać sobie, że będziemy jedli zdrowo przez co najmniej 80% czasu. Wtedy też należy skupić się na różnorodności, dużej ilości warzyw, zdrowych tłuszczach i węglowodanach dobrego pochodzenia.

Pozostałe 20% pozostawmy na okazjonalny kawałek tortu, pizzę zjedzoną na mieście lub pucharek lodów na wakacjach. Zbyt konserwatywne zasady zwykle zniechęcają i odbierają motywację, dlatego warto od czasu do czasu pozwolić sobie na kontrolowane szaleństwo.

         

Pozytywna i świadoma zmiana

Zwiększymy znacząco swoje szanse na powodzenie, jeśli zaczniemy od jednego postanowienia. Zamiast obciążać się na starcie kilkustronicową listą życzeń, lepiej wybrać konkretną rzecz i zaplanować dobrą strategię. Pozytywne nastawienie i wewnętrzna potrzeba zmiany bardzo pomogą w osiągnięciu sukcesu. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedzi na pytanie: ,,po co?”. Kiedy to zrobimy, rozwiązanie zagadki ,,jak?” i ,,kiedy?” nie będzie już stanowić żadnego problemu.

           

Wyrzuć kij, nie żałuj sobie marchewki

W naszych dążeniach do szczupłej sylwetki, bywamy dla siebie bardzo surowi. Odczuwamy ogromne poczucie winy i srogo karamy każde swoje potknięcie. Tymczasem system nagród okazuje się o wiele bardziej skuteczny niż system kar. Dlatego osiągnięcie każdego celu powinno być premiowane choćby małymi przyjemnościami. Wyjście do kina, relaksująca kąpiel, wymarzona gra, książka ulubionego autora – nagradzanie swoich wysiłków pomaga poprawić samopoczucie, rekompensuje podjęty wysiłek i gwarantuje motywację do dalszego działania.

 

        
Postanowienia noworoczne nie muszą kojarzyć się z porażką. Wystarczy dobrze skonstruować swoje cele, aby już za rok móc pochwalić się wymarzoną sylwetką.