Kondycja na tip top!

                    

Podbiegasz do autobusu i łapie cię zadyszka? Wchodząc na 4 piętro musisz robić przystanki na złapanie oddechu? A może dźwigając kosz z zakupami zalewają cię siódme poty? Nie martw się, to jeszcze nie koniec świata – po prostu brak Ci kondycji. Jak to zmienić?

            

Kondycja – co to takiego?

Kondycja to nic innego jak wytrzymałość, czyli fizyczna wydolność naszego organizmu. Oznacza ona zdolność wykonywania aktywności ruchowej bez konieczności robienia przerw na złapanie oddechu i bez oznak zmęczenia (zadyszka, sapanie). Na całe szczęście kondycja jest czymś, co nabywamy, dlatego możemy ją wytrenować – niezależnie od tego, na jakim poziomie jesteśmy.

               

             

Jak wypracować dobrą kondycję?

Budowanie wysokiej kondycji polega na regularnym doprowadzaniu się do konkretnego poziomu zmęczenia. Wywołuje to w naszym organizmie tzw. superkompensację, czyli zwiększenie zdolności do swobodnego podejmowania wysiłku tuż po wypoczynku potreningowym.

             

              

Sposoby na poprawę wytrzymałości

Jeśli jesteśmy na poziomie początkującym, najlepiej zacząć od spaceru, spokojnego biegu, jazdy na rowerze, nordic walking, zumby – czyli wszelkich dłuższych ćwiczeń aerobowych o spokojnym, miarowym tempie. Już 2-3 takie aktywności w tygodniu po ok. 0,5 godziny sprawią, że będzie można zauważyć znaczną różnicę w wydolności. Warto zwiększać intensywność wykonywanych ćwiczeń średnio raz na miesiąc.

             

                 

Osoby na poziomie zaawansowanym powinny zadbać o treningi zdecydowanie bardziej urozmaicone, takie jak: crossfit, tabata, trening obwodowy, czy interwały. Ćwiczenia mogą być krótsze, (nawet 20 min.), ale należy je wykonywać ze znacznie większą intensywnością.

           

           

Wytrzymałość można poprawić szybko, a regularna aktywność fizyczna będzie owocować codzienną,zauważalną poprawą wydolności.