Słodycz niejedno ma imię – czym zastąpić biały cukier?

                  

O tym, że cukier ma szkodliwy wpływ na naszą figurę oraz zdrowie, wie już chyba każdy. Mimo to, wielu ludzi nadal stosuje go na potęgę – i to nie tylko do porannej kawy. A przecież na rynku jest tyle zdrowych zamienników, dlatego upieranie się przy słodzeniu cukrem jest wręcz niezdrową fanaberią.

             

                                     

Cukier wygląda bardzo niepozornie i przez wiele dekad sypaliśmy go lekką ręką, uważając, że jest składnikiem diety, bez którego nie sposób się obejść. Dzisiaj wiadomo już, że te niewinnie wyglądające kryształki mogę stać się przyczyną nadciśnienia, próchnicy, problemów sercowych, cukrzycy i otyłości. Na szczęście są co najmniej 4 produkty, które pomogą uwolnić się na zawsze od niezdrowego cukru:

               

Ksylitol

To cukier pozyskiwany z kory brzozy. Wyglądem bardzo przypomina tradycyjny cukier, ale ma od niego ponad dziesięciokrotnie niższy indeks glikemiczny, zawiera też ok 40% mniej kalorii. Może być stosowany przez diabetyków i wpływa korzystnie na nasze zdrowie: zwiększa przyswajanie wapnia, wzmacnia odporność, chroni przed próchnicą.

            

                

Stewia

Stewia pochodzi z Ameryki Południowej i można ją dostać zwykle w postaci białego proszku, tabletek lub płynu. Jest nawet 200 razy słodsza niż biały cukier, więc potrzeba jej o wiele mniej do uzyskania idealnej słodyczy napoju, czy deseru. Do smaku stewii trzeba się przyzwyczaić, ale zdecydowanie warto się przemóc, ponieważ ekstrakt zawiera całe mnóstwo substancji odżywczych. Najwięcej znajduje się w brązowej i zielonej stewii.

 

 

Syrop klonowy

Pozyskiwany z pnia klonu, ma lekko żółtawy kolor i gęstą konsystencję. Zawiera znacznie mniej kalorii niż cukier i oferuje cały wachlarz witamin z grupy B, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, a także przeciwutleniacze zapobiegające cukrzycy. Syrop klonowy stosuje się często do naleśników i gofrów, ale z powodzeniem można go dodać również do  sałatek lub sosów.

          

              

Miód

Jest bardziej kaloryczny niż cukier, ale znacznie bardziej przyjazny dla naszego organizmu. Zawiera łatwo przyswajalną fruktozę i glukozę, witaminy z grupy B, a także niewielkie ilości wapnia, żelaza, magnezu i fosforu. Najbardziej wartościowe wśród miodów są miody spadziowe.

                  

               

Jak widać, biały cukier stracił na dobre miano niezastąpionego. Wybierając do słodzenia jeden z powyższych zastępników z pewnością nie zabraknie nam słodkiego, miłego życia, ale co najważniejsze – zdrowego.