Regeneracja sportowca – jak robić to prawidłowo?

               

Sport wpływa korzystnie na zdrowie, samopoczucie, metabolizm oraz codzienną wydolność. Z drugiej jednak strony, niesie za sobą ryzyko urazów i kontuzji. Czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z regularnej aktywności fizycznej? Absolutnie! Jest tylko jeden zasadniczy warunek – trzeba zapewnić organizmowi należytą regenerację.

                              

Znaczenie odnowy biologicznej dla sportowców

Przy systematycznych treningach (zwłaszcza tych intensywnych) ożywcza moc snu i odprężająca kąpiel, mogą okazać się niewystarczające. Odnowa biologiczna pozwala szybko odzyskać formę, zlikwidować negatywne skutki przeciążenia organizmu oraz przygotować nas na przyszły wysiłek. Odpowiednio dobrane metody regeneracji pozwalają zdobyć pełną sprawność i wpływają pozytywnie na psychikę sportowca. Korzystanie z dobrodziejstw zabiegów wellness jest zalecane również w ramach zdrowej profilaktyki.

            

           

              

Rodzaje zabiegów dla sportowców

Odnowa biologiczna dla osób aktywnych jest obecnie tak popularna, że wybranie zabiegu idealnie dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb nie będzie stanowić najmniejszego problemu:

                 

HYDROTERAPIA

Wykorzystuje uzdrawiające,termiczne i hydrostatyczne, właściwości wody. Najczęściej stosowane zabiegi z wodą w różnej postaci to:

  • Bicze szkockie
  • Kąpiel perełkowa
  • Sauna
  • Masaż wirowy

          

             

KRIOTERAPIA

To zabieg wykorzystujący działanie bardzo niskiej temperatury. Pod jej wpływem naczynia krwionośne kurczą się i spowalniają przepływ krwi, następnie – wskutek reakcji obronnej organizmu – dochodzi do rozszerzenia naczyń i znacznego zwiększenia przepływu krwi. Pomaga to w regeneracji, zmniejsza bóle i stany zapalne, pomaga także poprawić odporność.

Krioterapia może być wykonywana za pomocą kostek lodu, kąpieli w wodzie wypełnionej lodem lub w specjalnej kriokomorze z temperaturą poniżej -60 stopni.

                   


MASAŻE

Ich zadaniem jest usunięcie potreningowego zmęczenia organizmu, a także przygotowanie ciała do maksymalnie efektywnego wysiłku. Masaże sportowe wykonuje się za pomocą uciskania, ugniatania i oklepywania, trzeba równocześnie zaznaczyć, że nie oferują one odczuć równie przyjemnych co masaże relaksacyjne. Skuteczne usuwanie napięć mięśniowych i przywrócenie równowagi mięśniowo-szkieletowej wymaga użycia większej siły, mogącej wywołać ból u osoby masowanej.