Wioślarz w zamknięciu – czyli kilka słów o ergometrze

Ćwiczenie na ergometrze angażuje ponad 90% wszystkich mięśni, dzięki czemu ułatwia zbudowanie zgrabnej i silnej sylwetki. Regularne stosowanie tzw. wioślarza poprawia kondycję fizyczną, wytrzymałość oraz pracę płuc. Dlaczego jeszcze warto przyjrzeć się mu bliżej?

Trening na ergometrze ma stanowić bardzo realistyczną symulację wiosłowania na wodzie. Zakres ruchów jest taki sam i obejmuje: chwyt, przyciąganie, odchylenie korpusu, powrót do pozycji wyjściowej. Wioślarz jest zwykle najmniej obleganym sprzętem na siłowni, ale jeśli już raz ktoś zobaczy rezultaty stosowania tego urządzenia, wszystkie inne zejdą na dalszy plan.

Przede wszystkim – technika

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na ergometrze należy upewnić się, że każdą fazę wykonujemy poprawnie. Technika jest zawsze – a w przypadku wioślarza szczególnie – kluczem do bezpiecznego treningu bez kontuzji:

– Rozpoczynamy od siedzenia z ugiętymi nogami i wyprostowanymi plecami
– Odpychamy się poprzez wyprostowanie nóg, ramiona luźne
– Przyciągamy uchwyt do siebie, gdy kolana są już wyprostowane
– Wykonujemy ruch powracający – pochylamy się, odkładamy ręce i uginamy kolana

Tego należy unikać – popularne błędy

Do najbardziej popularnych błędów podczas ,,wiosłowania” należy przede wszystkim: zbyt duży opór na urządzeniu i za długi czas treningów; rozpoczynanie ćwiczenia od pociągnięcia ramion, zamiast zgięcia nóg; zbyt raptowne odchylenie kręgosłupa.

Ergometr wioślarski – korzyści

Ergometr świetnie nadaje się do rozgrzania ciała przed treningiem właściwym, ale może stanowić również indywidualny i odrębny trening. Mniejszy opór na maszynie pomaga zwiększyć wytrzymałość oraz kondycję. Większy opór z dużą liczbą pociągnięć poprawia muskulaturę. I w końcu duży opór z maksymalnie dużą ilością powtórzeń w jak najkrótszym czasie pomaga zlikwidować zbędną tkankę tłuszczową.