Olej kokosowy – to warto mieć w kuchni

Jeszcze kilka lat temu w kuchni panowały oleje rzepakowe lub słonecznikowe. Dzisiaj, kiedy coraz więcej osób dąży do bycia ,,fit”, poszukujemy innych, lepszych rozwiązań. Stąd właśnie rosnąca popularność oleju kokosowego – idealnego dla osób dbających o wagę i dobre samopoczucie.

Na wstępie należy podkreślić, że najlepsze właściwości wykazuje olej kokosowy nierafinowany – ma delikatny zapach kokosa i posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Zawiera także antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz skwalen – uznawany za składnik działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.

Dlaczego warto stosować?

Olej kokosowy wpływa korzystnie zarówno na proces odchudzania jak i na ogólną kondycję zdrowotną:

– podnosi odporność – za sprawą kwasu laurynowego
– dostarcza ogromnej ilości witamin – wraz z kwasem kaprylowym
– wspomaga spalanie tłuszczu – poprzez zwiększenie wydatku energetycznego organizmu
– reguluje apetyt – jest to związane z metabolizowaniem kwasów tłuszczowych oleju kokosowego
– normuje poziom cholesterolu – dzięki wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych
– poprawia funkcjonowanie mózgu – za pomocą ciał ketonowych dostarczających energii do komórek mózgu

Olej kokosowy – jak to się je?

Kiedy zaopatrzymy się w swój własny olej kokosowy, pozostaje już tylko dowiedzieć z czym najlepiej go łączyć. Produkt w temperaturze pokojowej przybiera formę stałą i wygląda jak białe masło. Dopiero w temperaturze powyżej 23 stopni zmienia postać na płynną. Z racji tego, że olej kokosowy się nie przypala, często stosowany jest do smażenia oraz do różnego typu wypieków. Niektórzy chętnie smarują nim kanapki lub dodają do ulubionego koktajlu.