Koniec wykrętów! – czyli jak osiągnąć cel bez wymówek

Każda wymówka jest jak kula u nogi, która przeszkadza nam w spełnieniu marzeń i osiągnięciu upragnionych celów. Wykręty pojawiają się znienacka i potrafią skutecznie odebrać motywację do ćwiczeń, czy diety. Dlatego należy poznać prawdziwe oblicze naszych słabości, aby nareszcie stawić im czoła.

Czasami nie da się powstrzymać cichego głosiku szepczącego nam do ucha: ,,a może od jutra”, ,,nie musisz dzisiaj tego robić”, ,,po co ci to?”. Zaczyna się zwykle od luźnych rozmyślań typu ,,Co by było jakby tak odpuścić dziś trening”, a kończy się na leżeniu przed telewizorem z puszką piwa i kawałkiem pizzy. Jak nie dać się wymówkom?

,,Nie mam czasu”

To najczęstszy wykręt, z którym na chłopski rozum nie da się przecież walczyć. Jeśli pracuję, mam obowiązki domowe i towarzyskie, to nie rozciągnę doby o dodatkowych kilka godzin. Teoretycznie tak, ale… czy aby na pewno nie mamy czasu? A może po prostu źle nim zarządzamy? Być może czas poświęcony na przeglądanie facebooka moglibyśmy przeznaczyć na 15-minutowy trening interwałowy HIIT. Czasami bowiem wystarczy tylko sprytna organizacja, by wydłużyć sobie dzień.

,,Nie chce mi się”

Lenistwo potrafi obalić każdy – nawet najbardziej niesamowity plan. Tymczasem warto sobie uświadomić, że jeśli za często przegrywamy z lenistwem, to znaczy, że nie mamy zbyt silnej motywacji. Wystarczy zastanowić się co tak naprawdę napędza nas do działania: rywalizacja, szansa na nagrodę, a może wizja kary? Każdym z nas rządzą inne pobudki, dlatego należy je w sobie odszukać, a następnie przywoływać za każdym razem, gdy kolejny raz nie będzie nam się chciało.

,,To się znowu nie uda”

Na początku zaczynamy nowy projekt pełni szczerych chęci, ale z czasem (co jest zupełnie naturalne) ona słabnie. Nie szukajmy wymówek w złej pogodzie, dotychczasowych porażkach, czy nieprzychylnym spojrzeniem innych ludzi. Zakładając realny cel i wykonując małe ale systematyczne kroki w końcu osiągniemy to, co sobie założyliśmy. I będzie zależne wyłącznie od nas – nie od deszczu, upału, czy braku wsparcia ze strony bliskich.

„Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”.

– Jim Ryun