Jak zmotywować się do diety?

Nawet jeśli będziemy spędzać całe dnie na siłowni, to bez dobrze zbilansowanej diety nie uda nam się osiągnąć wymarzonego celu. Lub – w ostateczności – dotrzemy do mety, ale mocno zmęczeni i zdecydowanie spóźnieni. Oto co trzeba zrobić, żeby za dietę zabrać się z werwą i niesłabnącą motywacją.

Wystarczą 4 proste zasady, dzięki którym utrzymanie diety będzie znacznie łatwiejsze i wiele skuteczniejsze. Jeśli na starcie ustalimy swój mały zbiór reguł, stworzymy sobie znacznie mniej okazji do zbaczania z trasy:

Zasada nr 1# Ustal granice

Zacznij od tego, czego kategorycznie Ci nie wolno. Wytyczenie wyraźnych granic daje stabilizację i chroni przed dylematami, które w obliczu pokusy zawsze zmierzają do popełnienia występku.

Zasada nr 2# Dieta to nie reżim

Dieta powinna być zdrowa, ale przede wszystkim indywidualna i dopasowana do naszego trybu życia i predyspozycji. Ustalony przez nas jadłospis nie powinien być zbiorem marzeń oraz pragnień, ale realnym planem żywieniowym. Utarło się, że dieta to szybki sposób na zrzucenie wagi, który odstawia się na boczny tor po osiągnięciu wymarzonej wagi. Tymczasem dieta nie jest tylko drogą do celu, ale celem samym w sobie.

Zasada nr 3# Monitoruj postępy

Zapisywanie posiłków wraz z godzinami i ilością jest bardzo przydatne. Dzięki temu mamy świadomość tego ile zjedliśmy, w jakich odstępach czasu i przede wszystkim – CO. Warto również zapisywać nastrój towarzyszący nam przy spożywaniu poszczególnych dań. Być może po czasie uda nam się zauważyć pewne zależności między naszym nastrojem, a wyborami kulinarnymi, których dokonujemy.

Zasada nr 4# Eksperymentuj

Nie ma nic bardziej demotywującego niż nuda w kuchni. Dlatego dobrze jest próbować nowych przepisów i nowych rozwiązań. To sprawi, że o wiele chętniej będziemy podchodzić do tematu odżywiania. Równie inspirujące jest dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, postępami i przepisami ze znajomymi. Wspólna wymiana obserwacji pozwoli utrzymać ekscytację dietą na wysokim poziomie przez długi czas.