Sen, który relaksuje – jak o niego zadbać?

Wydawałoby się, że sen wygląda zawsze tak samo – zamykamy oczy i budzimy się rano wypoczęci. Nic bardziej mylnego! Aby sen przyniósł oczekiwane efekty, regenerował organizm i dodawał nam energii do działania, należy zadbać najpierw o odpowiednie warunki.

Pojęcie ,,higiena snu” stworzono nie bez przyczyny. Termin ten zawiera w sobie zbiór konkretnych reguł, których należy przestrzegać, aby znacząco poprawić jakość snu.

1# Zadbaj o stałe godziny snu

Nawet jeśli prowadzimy dość dynamiczny tryb życia, to nasz organizm potrzebuje pewnej stałości. Dlatego tak ważne jest ustalenie konkretnych godzin snu. Wbrew pozorom wcale nie trzeba spać długo, by być wypoczętym. O wiele lepiej na nasze zdrowie wpływa zasypianie i budzenie się o tych samych lub zbliżonych porach. Ustalając takie pory dostarczamy sobie stabilizacji i harmonii.

2# Unikaj posiłków tuż przed snem

Zbyt późna kolacja ciąży nam na żołądku i sprawia, że ciężko nam się oddycha i zdecydowanie trudniej nam zasnąć. Dlatego przyjmuje się, że ostatni posiłek powinniśmy spożyć najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

3# Odstaw drzemki na boczny tor

Drzemki w ciągu dnia nie dają odprężenia, a tylko rozleniwiają organizm i przyczyniają się do rozregulowania metabolizmu. Dlatego zamiast snu w ciągu dnia, lepiej zdecydować się na aktywność fizyczną, spacer lub zieloną herbatę. Z pewnością wpłyną na nas znacznie lepiej niż drzemka.

4# Klimat sypialni też jest ważny

I tym razem nie mówimy o atmosferze, ale o temperaturze, naświetleniu i umieszczeniu łóżka. Najlepiej zasypia się w przyciemnionym pomieszczeniu, o niezbyt wysokiej temperaturze i bez hałasujących sprzętów elektronicznych lub tykających zegarków.