Zapalenie stawu kolanowego – jak przeciwdziałać, jak leczyć?

              

Dolegliwości stawowe to norma u osób powyżej 50 roku życia. A co jeśli dotyka osoby młode? Oprócz genetyki, przyczyną rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów jest także lekkomyślny styl życia. Sprawdź o czym warto pamiętać, jeśli chcesz mieć zdrowe kolana, a jednocześnie osiągać dobre wyniki w sporcie.

           

Problemy ze stawami – jak zapobiegać?

Każdy zna przysłowie ,,Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ale czy ktoś się do tego stosuje? Pamiętaj – czasami niewielki wysiłek, nawet jeśli wydaje się przesadną ostrożnością, może zaoszczędzić nam wiele bólu i nieprzyjemnych kontuzji stawu kolanowego:

               

1. Intensywność ćwiczeń należy zwiększać powoli i systematycznie – nie ma gorszej udręki dla stawów niż typ kanapowca, który nagle, w krótkim czasie, chce uzyskać formę zawodowca. Cierpliwość to cnota, która dodatkowo ochroni nas przed bolesnymi kontuzjami.

        

2. Rozgrzewka i rozciąganie to absolutny obowiązek – wiele osób uważa, że ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające to strata czasu. Gdyby tak było, najlepsi sportowcy również pomijaliby te elementy, ponieważ – kto jak kto – ale akurat oni wiedzą doskonale co robią i po co to robią. Brak rozgrzewki oraz tzw. cooldown tuż po treningu, bardzo często powoduje nieprzyjemny ból kolan.

        

3. Dieta zdrowych stawów – uprawiając sport dobrze jest pamiętać o regularnym spożywaniu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (tłuste ryby, olej z lnu), które odżywiają maź stawową. Dobrym pomysłem będzie także włączenie do diety żelatyny, czyli produktu zwierzęcego zawierającego dużą ilość białka oraz peptydów. Składniki te wpływają pozytywnie na prawidłową ruchliwość stawów.

        

Problemy ze stawami – jak leczyć?

Kiedy za późno na prewencję, nie pozostaje już nic innego jak wdrożyć w życie szybki plan naprawczy. Warto pamiętać o tym, że ból sam nie minie, a odkładając podjęcie odpowiednich kroków, pogarszamy jedynie swoją sytuację.

Gdy tylko pojawia się ból kolan, należy zarzucić natychmiast aktywność, którą wykonujemy, aby zapobiec pogłębianiu urazu. Nie zaszkodzi też sięgnąć po leki przeciwzapalne oraz – na zmianę – ciepłe i zimne kompresy. W trakcie rekonwalescencji lepiej zarzucić ćwiczenia, które mogły doprowadzić do stanu zapalnego. W miejsce tego, po ustaniu bólu, lepiej postawić na aktywności, które nie obciążają stawów (pływanie, jazda na rowerze).

        

      

Jeśli bóle w kolanie powracają regularnie, rozsądnym posunięciem będzie skonsultowanie naszej sytuacji z ortopedą. Przeciążenia powodują nadmierny nacisk na chrząstkę stawową, która przestaje przez to spełniać swoją funkcję. Specjalista powinien wskazać nam przyczynę naszych dolegliwości oraz zaproponować konkretną ścieżkę leczenia.