Czy woda może stać się wrogiem?

Człowiek składa się z ponad 70% z wody i rzeczywiście – jest ona źródłem życia i niezbędnym elementem naszej codzienności. Zdarza się jednak, że organizm zaczyna niepotrzebnie ją przetrzymywać, co może doprowadzić do niekontrolowanego tycia oraz wielu innych, groźnych następstw. Jak to powstrzymać?

Skąd nadmiar wody w organizmie?

Jednym z głównych powodów zatrzymania płynu w naszym ciele jest… zbyt niskie nawodnienie. Jakkolwiek paradoksalnie to brzmi, nasz organizm jest sprytniejszy niż nam się wydaje i kiedy dostarczamy mu zbyt małej ilości wody, on zaczyna zapobiegawczo ją magazynować. W ten sposób stara się zapobiec ewentualnemu odwodnieniu.

Innym powodem jest nadmiar soli w diecie. Sód zawarty w soli, gdy jest w nadmiarze, wiąże wodę z komórek i doprowadza do powstawania obrzęków. Zakłada się, że dzienne spożycie soli powinno być nie większe 5 gramów. Należy przy tym pamiętać, że sól znajduje się także w potrawach, które spożywamy – słonych przekąskach, serach dojrzewających, czy wędlinach.

Poza tym są jeszcze upały, nieodpowiednio dobrane leki, nadmiar alkoholu, czy wzrost estrogenu u kobiet. Wszystko to może powodować niepotrzebne zatrzymanie wody.

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Kiedy w ciągu jednej nocy przybieramy niespodziewanie 1-2 kg, gdy zauważymy u siebie obrzęki na rękach i w okolicach kostek, ale także wtedy gdy jesteśmy rozdrażnieni, niespokojni, boli nas głowa i mamy problemy z koncentracją. Każdy z tych przypadków może być bezpośrednim objawem zatrzymania wody w organizmie.

Jak zapobiec zatrzymywaniu wody?

Zamiast zastanawiać się jak zlikwidować skutki zatrzymania wody, lepiej zawczasu temu zapobiec. Wystarczy tylko:

  • Pić dużą ilość wody – ok. 1,5-2 litry dziennie, przy czym warto pamiętać, że w tym przypadku lepiej zastosować się do zasady ,,mniej, ale częściej”.

  • Zwiększyć ilość warzyw i owoców w organizmie. Są one źródłem potasu, który zapewnia równowagę w gospodarce wodnej naszego organizmu.

  • Więcej się ruszać – dużo ruchu to lepsze krążenie krwi w naczyniach, a więc i brak zastoju płynów. Dlatego warto na dobre zaprzyjaźnić się z regularną aktywnością fizyczną.