Stretching? – Koniecznie!

Rozciąganie to bardzo ważna faza treningu, którą niestety zbyt często zaniedbujemy. Robimy po łebkach, tylko częściowo, lub (o zgrozo!) pomijamy zupełnie. Jaki jest sens stretchingu i na co zwrócić uwagę podczas jego wykonywania?


Stretching – co to takiego?

Stretching to rozciąganie mięśni. Wykonywany po treningu pozwala organizmowi zregenerować się i schłodzić. Często stretching jest również wykonywany jako odrębna jednostka treningowa poprawiająca elastyczność całego ciała.

Ćwiczenia wykonywane podczas rozciągania zapożyczane są zwykle z klasycznej jogi lub pilatesu. Najczęściej pojawiające się figury to: skłon do wyprostowanych nóg w pozycji siedzącej, skłony do podłogi z pozycji stojącej, pochylanie tułowia na boki oraz ciągnięcie zgiętego za głową łokcia. Wszystkim ćwiczeniom podczas stretchingu powinien towarzyszyć spokojny, miarowy oddech.

Stretching – co można zyskać?

Rozciąganie przed i po treningu pozwoli zwiększyć wytrzymałość i gibkość naszego ciała. Unikamy także napięcia mięśni i bolesnych kontuzji. Dodatkowo, stretching pomaga zredukować zakwasy mogące pojawić się po intensywnych ćwiczeniach.

Regularny stretching widocznie wysmukla sylwetkę, dzięki czemu można wyglądać i czuć się szczuplej. Zaobserwowano również, że potreningowe rozciąganie wycisza organizm, obniża poziom stresu i rozluźnia nasze mięśnie.

Stretching – jak robić to dobrze?

Stretching to nic skomplikowanego, a jednak należy pamiętać o kilku regułach, aby nie uzyskać odwrotnego efektu:

– Wykonuj ćwiczenia powoli i bez zbędnego pośpiechu
– Pamiętaj o poprawnej technice, nie rób nic na pół gwizdka
– Przytrzymuj daną pozycję min. 15-20 sekund
– Nie rozciągaj mięśni zbyt agresywnie – pamiętaj, że to długi proces i nie od razu uda się osiągnąć pozycję docelową
– Podczas rozciągania masz poczuć lekki dyskomfort związany z rozciąganiem mięśnia, ale nigdy ból!