Zdrowy styl życia – co to takiego?

            

O zdrowym stylu życia można usłyszeć i przeczytać już praktycznie wszędzie. I choć Światowa Organizacja Zdrowia definiuje to pojęcie jako równowagę między strefami: fizyczną, umysłową i społeczną, to jednak nie każdy wie co to oznacza w praktyce. Przekonajmy się!

       

O stylu życia decydują pewne powtarzane przez nas czynności, nasz sposób myślenia oraz wybory, które podejmujemy każdego dnia. Czym więc jest ZDROWY styl życia? I czy naprawdę tak trudno go przestrzegać?

       

Aby móc powiedzieć, że prowadzimy zdrowy styl życia, wystarczy podążać za kilkoma ważnymi wskazówkami:

        

  1. Odżywcza dieta

Dieta dobra dla naszego organizmu nie musi być modna i wyrafinowana – wystarczy, że będzie różnorodna i bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Dbanie o to, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty z różnych grup żywnościowych (białka, zboża, tłuszcze, węglowodany, witaminy) zapewni nam dobre samopoczucie, mocniejszą odporność oraz ochronę przed różnego typu dolegliwościami.

        

  1. Regularny ruch

Myśląc o aktywności fizycznej wyobrażamy sobie zwykle wyrzeczenia, ogrom wysiłku i ciągłą walkę o zbicie wagi. Nic dziwnego – większość ludzi zaczyna ćwiczyć dopiero wtedy, kiedy nadwaga zaczyna przeszkadzać już w codziennym funkcjonowaniu. A może pora zmienić sposób myślenia? Regularny ruch powinien być celem samym w sobie, nie zaś jedynie drogą do szczupłej sylwetki. Wybierając dziedzinę sportu, którą polubimy, łatwiej będzie zadbać o regularność. A stąd już krok do szybszego metabolizmu oraz lepszej kondycji fizycznej.


  1. Work-life balance

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy wypracować umiejętność zachowywania równowagi między pracą a odpoczynkiem. Przesadne skupienie na karierze i zaniedbywanie życia prywatnego może prowadzić do wielu negatywnych następstw. Dlatego w codziennym harmonogramie powinien znaleźć się czas na odpoczynek, relaks oraz pełnowartościowy sen. W ten sposób poprawimy jakość swojego życia i ochronimy się przed wypaleniem zawodowym. Zwiększy się także nasza efektywność w pracy.

        

  1. Unikanie stresu i pozytywne nastawienie

Jest to bardzo ważna wskazówka, lecz jednocześnie najtrudniejsza w realizacji. Trudno bowiem radzić sobie z porażkami, unikać stresu oraz znajdować zadowolenie w codziennych sytuacjach. Warto jednak podjąć próbę, ponieważ pozwoli to zmienić życie na lepsze, zdrowsze i szczęśliwsze.

      

  

Oprócz elementów zalecanych, istnieją także te niepożądane. Wśród nich można wymienić np. korzystanie z używek, częste zarywanie nocy, przetrenowanie, zamiłowanie do fast foodów, czy ciągłe poczucie presji. Eliminując je, zbliżymy się znacząco do stanu określanego jako zdrowy styl życia.