Jak rozwiązać problem wzdętego brzucha? – 3 ćwiczenia

        

Brzuch jak balonik, nieprzyjemne uczucie rozpierania i dyskretnie rozpięty guzik u spodni – chyba każdy zna ten scenariusz? Wzdęcia to problem, z którym mierzymy się wszyscy, jednak nie każdy umie sobie z nim poradzić. Można pić wywary z ziół, można też zwyczajnie przeczekać. A może by tak spróbować czegoś zupełnie innego?

        

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia nic innego jak gazy, które gromadząc się w jelitach, powodują uczucie niemiłego rozpierania. Brzuch zwiększa swój obwód i noszenie ubrań (zwłaszcza tych przylegających) staje się bardzo niekomfortowe.

Najczęstsze powody powstawania tzw. balonika w brzuchu to m.in.: niewłaściwa dieta, połykanie powietrza lub też spożywanie dużej ilości napojów gazowanych.

        

Najlepsze ćwiczenia na wzdęty brzuch

Poniższe ćwiczenia można wykonywać kiedy wzdęcia już się pojawią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je także profilaktycznie.

Ćwiczenie 1.

Ułożyć się na lewym boku, zgiąć prawą nogę w kolanie, a lewą pozostawić wyprostowaną. Prawą rękę położyć za sobą, natomiast lewą rozeprzeć na prawym kolanie. W trakcie tego ćwiczenia należy oddychać spokojnie i rozluźnić ciało na co najmniej 2 minuty.

Ćwiczenie 2.

Siadamy na podwiniętych nogach (by pośladki znajdowały się na piętach). Następnie wyciągamy tułów do przodu z wyprostowanymi ramionami – najdalej jak potrafimy. Najlepiej utrzymać tę pozycję przez co najmniej 2 minuty. Wtedy mięśnie odprężą się, a nadmiar gazów będzie mógł być wydalony z organizmu.

Ćwiczenie 3.

Kładziemy się na plecach, nogi pozostają wyprostowane. Kolejnym krokiem jest przyciągnięcie jednej z nóg do klatki piersiowej – im mocniej dociśniemy, tym lepsze efekty uzyskamy. Tę pozycję warto utrzymać przez około 30 sekund, następnie należy powtórzyć to samo ćwiczenie z drugą nogą. Takich serii możemy wykonywać dowolną ilość – aż do momentu, kiedy wzdęcia ustąpią.

         

     

Szybkie opanowanie problemu ze wzdęciami daje ogromną ulgę, ale też pomaga spłaszczyć zbyt wydęty brzuch. Jeśli wzdęcia pojawiają się regularnie i bardzo uprzykrzają życie, warto skontrolować tę przypadłość u odpowiedniego lekarza.