Probiotyki – małe kompendium wiedzy

      

Probiotyki nie bez powodu są określane mianem ,,dobrych bakterii”. Ich obecność w organizmie może mieć naprawdę korzystny wpływ na nasze zdrowie, wykazuje też ważne działanie lecznicze. Czy wiesz już dlaczego warto stosować probiotyki? Przekonaj się oraz sprawdź, gdzie szukać te najbardziej wartościowe.

      

Probiotyki, czyli co?

Probiotyki są produktami, w których występują szczepy mikroorganizmów mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Ich stosowanie jest szczególnie istotne w sytuacjach, w których doszło do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej np. w wyniku antybiotykoterapii, przy złych nawykach żywieniowych oraz częstym stosowaniu używek takich jak alkohol lub papierosy.

        

Jak działają probiotyki?

Zgodnie z opinią wielu naukowców, ośrodkiem zdrowia są jelita. Dlatego drobnoustroje znajdujące się w probiotykach muszą przylegać ściśle do nabłonka w jelitach i uodparniać ten narząd na działanie żółci lub niski poziom pH soków żołądkowych.

Celem stosowania probiotyków jest zmniejszenie ilości szkodliwych bakterii, a zwiększenie tych, które dla organizmu są pożyteczne. Utrzymywanie prawidłowego poziomu probiotyków w organizmie przynosi odczuwalne korzyści:

  • Poprawia procesy trawienne
  • Zapobiega wzdęciom i zaparciom
  • Poprawia odporność organizmu

      

Gdzie szukać naturalnych probiotyków?

Oprócz probiotyków dostępnych w aptekach, każdy z nas ma dostęp do probiotyków występujących naturalnie. Znaleźć je można w produktach takich jak: kefir, maślanka, jogurt naturalny, serwatka, domowa kapusta kiszona, domowe ogórki kiszone, czy kwas chlebowy.