Dieta pudełkowa – zobacz jakie ma zalety i wady

          

Dieta pudełkowa to nic innego jak catering ze zdrowym jedzeniem. Jest to rozwiązanie coraz modniejsze, szczególnie wśród różnych gwiazd i celebrytów. Zastosowanie diety w pudełkach wydaje się być opcją pozbawioną wad. Ale czy na pewno? Sprawdźmy to!

          

Dieta pudełkowa – dla kogo?

Obecnie z cateringu dietetycznego skorzystać już może praktycznie każdy. Na rynku pojawiło się tyle firm dostarczających fit jedzenie, że kwestie takie jak nietolerancja laktozy, czy uczulenie na gluten, nie stanowią żadnego problemu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, z diety pudełkowej korzystają nie tylko osoby z nadwagą. Są to także ci wszyscy, którzy pragną zdrowo się odżywiać, ale nie mają czasu, aby przygotowywać zdrowe posiłki lub też zwyczajnie nie wiedzą w jaki sposób to zrobić.

        

Dieta pudełkowa – zalety

  • Idealne rozwiązanie dla osób, które rzadko bywają w domu, nie chcą tracić jedynego wolnego czasu na gotowanie, ale równocześnie pragną prowadzić choćby umiarkowanie zdrowy tryb życia.
  • Alternatywa dla osób, które nie potrafią gotować, a chciałyby jeść nie tylko zdrowo, ale też różnorodnie i smacznie.
  • Specjaliści z firmy cateringowej obliczają na podstawie wcześniejszego wywiadu nasze indywidualne zapotrzebowanie na kalorie. Każdy zestaw dostarczany nam codziennie pod drzwi ma stanowić kompletne odzwierciedlenie tego zapotrzebowania, wraz z uwzględnieniem poszczególnych makroskładników.
  • Posiłki są zapakowane w postaci wygodnych pudełek, które można nosić ze sobą przez cały dzień.

         

Dieta pudełkowa – wady

  • Dietetyczny catering nie należy do najtańszych, dlatego tylko nieliczni będą sobie mogli na niego pozwolić. Jednodniowa dieta składająca się zwykle z 4-5 posiłków to koszt rzędu co najmniej 50 zł. Tak więc, szybko licząc, miesiąc pod znakiem kulinarnej wygody będzie nas kosztował ok. 1500 zł. Nawet jeśli uwzględnimy specjalne rabaty i kody promocyjne, dla wielu osób cena będzie nadal dość zaporowa. Samodzielne przygotowanie kilku posiłków dziennie wynosi zwykle nawet do 3 razy mniej.
  • Trzeba się liczyć z tym, że niektóre posiłki nie będą nam smakować. Tutaj nie ma miejsca na zachcianki. Nawet jeśli makaron ze szpinakiem chodzi za nami cały dzień, jeśli nie ma go w jadłospisie, można tylko obejść się smakiem
  • Stosowanie diety pudełkowej na dłuższą metę upośledza nas kulinarnie. Nie uczymy się jak przygotowywać zdrowe potrawy, ponieważ dostajemy je w gotowej formie. Przez to skazujemy się na zależność od osób trzecich i rozleniwiamy w kwestii poznawania nowych przepisów oraz dań.
  • Nie możemy mieć absolutnej pewności co do składników zastosowanych w naszych daniach, jak również co do ich walorów jakościowych. Nie mamy wiedzy na temat tego, czy poszczególne elementy naszej diety zostały wybrane spośród żywności Eko i Bio, czy może zostały kupione hurtowo w większym, tylko dlatego, że były najtańsze.

               

Każdy powinien sam zadecydować o tym, czy pudełka dietetyczne są dla niego dobrym, czy raczej zbędnym rozwiązaniem. Nie warto jednak kierować się wyłącznie modą, ponieważ każdy z nas może przygotować sobie podobne zestawy samodzielnie – do tego wystarczą jedynie chęci i trochę wolnego czasu.