Siemię lniane – sprzymierzeniec płaskiego brzucha

O siemieniu lnianym słyszał zapewne każdy, jednak tylko niektórzy wiedzą do czego ono służy i jakie ma działanie. Tymczasem z nasionami lnu warto zaprzyjaźnić się bliżej, ponieważ mają one do zaoferowania wiele cennych – szczególnie w trakcie odchudzania – właściwości.

 

 Co kryje w sobie siemię lniane?

Siemię lniane to bogactwo składników takich jak:

  • Błonnik
  • Witamina E
  • Sole mineralne (potas i magnez)
  • Kwasy tłuszczowe omega 3
  • Łatwo przyswajalne białko

Nie bez powodu siemię lniane jest zaliczane do tzw. ,,superfood”, czyli pokarmów o doskonałym składzie i kompleksowym działaniu.

 

 

Jakie efekty przynosi regularne spożywanie?

Siemię lniane to produkt, który zdecydowanie warto dodać do jadłospisu, jeśli zależy nam na smukłej sylwetce i płaskim brzuchu. Przede wszystkim nasiona lnu dają wrażenie sytości, dlatego niwelują pokusę sięgnięcia po niezdrową przekąskę przed głównym posiłkiem.

Ponadto, siemię przyspiesza przemianę materii i poprawia znacząco perystaltykę jelit. Z racji dużej zawartości błonnika, ziarna mają działanie oczyszczające, dlatego przynoszą ukojenie przy bólach brzucha wywołanych przejedzeniem, czy zaparciami. Ich działanie często przynosi efekt widocznego spłaszczenia brzucha. Warto jednak pamiętać, że siemię nie jest pozbawione kalorii, dlatego spożywane w nadmiarze może wywołać odwrotny rezultat.

 

 

Jak prawidłowo przygotować siemię?

Zaleca się spożywanie 1-3 łyżek siemienia lnianego dziennie. Ma ono praktycznie niewyczuwalny smak w potrawach, dlatego śmiało można je przemycić w diecie dorzucając zalecaną dawkę np. do  koktajli, jogurtów lub własnoręcznie robionych ciasteczek. Wiele osób pije również napar z siemienia lnianego. Jego przygotowanie jest banalnie proste i polega na zalaniu łyżki zmielonych ziaren szklanką ciepłej lub gorącej (ale nie wrzącej!) wody i odstawieniu do zaparzenia na ok. 15 minut.