Świadome nawadnianie – jak pić, żeby to polubić?

,,Pij więcej wody” – te słowa słyszymy średnio raz na tydzień i, choć doskonale znamy teorię, to praktyka nadal jeszcze kuleje. Dlaczego tak jest? Bo picie 2 litrów wody dziennie to umiejętność, którą trzeba wyćwiczyć – sprytem i wytrwałością. Na szczęście są sposoby, które mogą nam w tym pomóc.

 

Dobre nawodnienie organizmu ma zbawienny wpływ zarówno na proces odchudzania, jak i na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Niestety, po wodę sięgamy zwykle wtedy, kiedy w przełyku szaleje już pragnienie. Błąd! Ciało liczy na zdrowy rozsądek, dlatego jeśli już prosi o napojenie, powinniśmy potraktować to jako sygnał ostrzegający nas przed odwodnieniem.

Oznaki słabego nawodnienia

  • Problemy ze schudnięciem (mimo licznych starań)
  • Niska koncentracja i kłopoty ze skupieniem
  • Pogorszenie kondycji skóry
  • Częste bóle głowy
  • Złe samopoczucie i rozdrażnienie

.

5 sposobów, by pić więcej wody

 1# Gdzie my, tam i woda – niezależnie od tego czy jesteśmy w domu, w pracy, na treningu, czy spacerze, dbajmy o to, aby zawsze mieć wodę pod ręką. Dodatkowo, gdy umieścimy ją w zasięgu naszego wzroku, będziemy sięgać po nią znacznie częściej.

2# Małymi łykami – o wiele łatwiej wypijać kilka łyków co kwadrans, niż całą butelkę naraz. Kiedy pijemy często, woda zdrowo nawadnia i ma szansę spełnić swoją funkcję. W przypadku, gdy chcemy nadrobić wypijając litr wody duszkiem, zafundujemy sobie tylko szybszą wizytę w toalecie i niewiele ponadto.

3# Ze smakiem jest ciekawiej – picie wody nie musi być nudne. Dodając chociażby plaster cytryny lub limonki, albo też malinę, ogórka, czy miętę, sprawimy, że nasz napój stanie się bardziej atrakcyjny, a my nabierzemy większej ochoty do sięgnięcia po niego.

4# Woda jako ciekawe wyzwanie – podejście do sprawy jak do próby swoich sił z pewnością ułatwi nam częstsze picie wody. Dobrym pomysłem jest np. tabela, w której będziemy ustalać cele związane z nawodnieniem. Żeby było ciekawiej warto zwiększać stopniowo ilość wypijanej wody oraz odhaczać osiągnięcia w skali dnia, tygodnia i miesiąca.

5# Zwykła rzecz w niezwykłej oprawie – czasami wystarczy tylko ładne opakowanie, aby przemycić coś, na co niekoniecznie mamy ochotę. W tym przypadku może to być oryginalny kubeczek z rurką, stylowy dzbanek, personalizowana butelka lub fikuśny bidon. Ważne, żeby cieszyło nasze oko i zachęcało do częstego korzystania.

.

Picie 2 litrów wody na dzień może wydawać się na początku celem nie do przeskoczenia. Pamiętajmy jednak, że kropla drąży skałę i już kilka tygodni konsekwencji oraz podejmowania małych kroków, może przerodzić się w bardzo cenny nawyk.