Dzień bez jogurtu lub kefiru jest dniem straconym !

Temat jest powszechnie znany, ale często przez niektórych zapominany i niedoceniany.Tymczasem jogurty czy kefiry zawierają kultury bakteryjne, które pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie i chronią przed różnego rodzaju infekcjami: bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi, a także pasożytami. Takie samo działanie ma kwaśne mleko, które dawniej często gościło w naszych domach, a teraz zostało zapomniane.

Żywe kultury bakterii zawarte w przetworach mlecznych takich jak jogurty naturalne, kefiry, sery oraz w różnego rodzaju kiszonkach stanowią naturalny składnik flory jelitowej człowieka. Szczególną rolę odgrywa tu Lactococcus acidophilus – jedzmy jogurty z dodatkiem tej wartościowej dla naszych organizmów bakterii. Florę bakteryjną trzeba często odnawiać, gdyż korzystne dla nas bakterie giną pod wpływem stosowania leków (w tym antybiotyków) oraz różnych konserwantów. Dobrą propozycją jest więc wzbogacić nasz codzienny jadłospis o spore dawki żywych kultur bakteryjnych.

Na śniadanie najlepsze jest domowe musli z jogurtem lub kefirem.

Do dużego słoika wsypujemy:

  • 1 szklankę płatków kukurydzianych

  • 1 szklankę płatków owsianych

  • 1 szklankę płatków żytnich

  • pół szklanki orzechów laskowych

  • pól szklanki orzechów włoskich

  • pół szklanki suszonej żurawiny

  • pól szklanki rodzynek

Wszystko mieszamy ze sobą i mamy gotowe śniadanie na cały tydzień – co rano wsypujemy do miseczki garść sporządzonego przez siebie musli, zalewamy kefirem lub jogurtem, możemy również dodać świeżych sezonowych owoców, a zimą przetwory owocowe. Po takim posiłku uzyskamy energię na pół dnia!

Oczywiście przepis ten można wykorzystać na drugie śniadanie lub jako zdrowy deser, ważne by w trakcie dnia dostarczyć organizmowi pożytecznej flory bakteryjnej by mógł on prawidłowo funkcjonować i bronić nas przed intruzami. A gdy nie macie czasu, na przykład w pracy, by zrobić sobie zdrową przekąskę z dodatkiem jogurtu czy kefiru to jedzcie je z plastikowych kubeczków, w których są sprzedawane, przelewajcie do filiżanek lub wybierajcie wygodne rozwiązania jak na przykład kefir w butelce – ważne by dostarczać jak najwięcej kultur żywych bakterii w ciągu dnia – a więc do dna, na zdrowie!

dessert-932449_1920-fileminimizer