5 cennych właściwości kurkumy

Kurkuma znana jest przede wszystkim jako przyprawa. Ma delikatny zapach, lekko cierpki smak i sprawia, że potrawy nabierają żółtawo-pomarańczowego koloru. Okazuje się jednak, że oprócz oczywistych walorów smakowych, ta bliska kuzynka imbiru może nam zaoferować znacznie więcej korzyści. Jakich?

         

  1. Silny przeciwutleniacz

Kurkuma ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego warto stosować ją przy przewlekłych stanach zapalnych. Pomaga oczyścić organizm i tworzy naturalną barierę ochronną dla organizmu. Kurkuma ogranicza także działanie wolnych rodników, co pozwala zachować młodą skórę be zmarszczek na dłużej.

        

  1. Na straży szczupłej sylwetki

Regularne stosowanie kurkumy pomaga przyspieszyć przemianę materii oraz zapobiega magazynowaniu się tkanki tłuszczowej w ciele. Jeśli więc chcemy pomóc sobie w zdobyciu szczupłej sylwetki, warto wypijać codziennie wodę z kurkumą albo też przyprawiać nią obficie poszczególne potrawy.

          

  1. Przyjaciółka wątroby

Związki aktywne występujące w kurkumie pobudzają wydzielanie żółci, która jest konieczna do trawienia tłuszczów. Kurkumina oraz olejki eteryczne zawarte w żółtej przyprawie działają ochronnie na komórki wątroby i przyspieszają ich regenerację.

           

  1. Lepsze samopoczucie

Kurkuma ma pozytywny wpływ na codzienne samopoczucie i może przeciwdziałać depresji. Badania nad właściwościami kurkuminy wykazały, że substancja ta może częściowo cofnąć zmiany w mózgu poczynione przez depresję.
        

  1. Sprawny umysł

Składniki zawarte w kurkumie doskonale stymulują przewodzenie nerwowe w mózgu. Włączenie żółtej przyprawy do codziennego jadłospisu pomoże więc poprawić pamięć oraz koncentrację, przyspieszy również proces uczenia się i zapamiętywania nowego materiału.