Regularne jedzenie – dlaczego warto?

           

Zdrowe odżywianie wiąże się z przestrzeganiem wielu ważnych zasad. I choć większość z nich doskonale znamy, to nie każda jest dla nas tak samo oczywista. Doskonałym przykładem może być regularność spożywania posiłków – wiemy, że powinniśmy jeść w systematycznych odstępach, ale czy uświadamiamy sobie po co? Pora rozwikłać tę zagadkę!

           

  1. Żywieniowa rutyna zmusza nas do planowana posiłków i przygotowywania ich z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikamy pokus w postaci automatów, czy stoisk z przypadkowym i zazwyczaj niezdrowym jedzeniem.
  2. Brak systematyczności w odżywianiu powoduje omijanie niektórych posiłków. Niedostateczna ilość czasu, chęci, czy pomysłu – wszystko to może być przyczyną, dla cokolwiek, zazwyczaj późno w nocy. A stąd już krótka droga do niekontrolowanego objadania się.
  3. Częste głodzenie się nie odchudza – wręcz przeciwnie! Nasz organizm jest tak zaprogramowany, że nie otrzymując pożywienia przez więcej niż 4-5 godzin, zaczyna magazynować zapasy. W praktyce wiąże się to z przetwarzaniem poszczególnych składników na tłuszcz. A, jak wiadomo, jego nadmiar w organizmie prowadzi do szybkiego przytycia.
  4. Regularne odżywianie to stałe dawki energii dla organizmu. Unikanie niebezpiecznej sinusoidy chroni przed wahaniami nastrojów i pozwala utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie.

       

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na 3, 4 lub 5 posiłków dziennie, warto pamiętać o regularności. W ten sposób utrzymamy stały rytm odżywiania, unikniemy uczucia głodu i zapewnimy sobie szczuplejszą sylwetkę.