Ile ćwiczyć, by mieć zgrabne ciało?

           

Ile ćwiczyć? Jak często uprawiać sport? Ważniejsza jest częstotliwość, czy długość trwania treningów? – Takie pytania zadaje sobie każda osoba, której celem jest zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów. Zobacz 5 najważniejszych zasad, które każdy początkujący zwyczajnie musi znać!

     

1# Częstotliwość

Regularność to absolutna podstawa. Jeśli treningi robimy z doskoku lub wprowadzamy zbyt długie odstępy między dniami ćwiczeniowymi, osiągnięcie zadowalającego tempa metabolizmu może okazać się niemożliwe. Nie ma sensu ćwiczyć raz w tygodniu przez kilka godzin. Lepiej rozbić to na 3-5 dni po kilkanaście – kilkadziesiąt minut.

       

2# Długość treningu

Czas trwania ćwiczeń jest uzależniony od rodzaju podejmowanej aktywności. Im bardziej intensywne i angażujące zestawy, tym krótszy trening. Dla umiarkowanego biegu jest to zwykle około 45  minut, podczas gdy w przypadku ćwiczeń interwałowych wystarczy już tylko 20 minut.

     

3# Różnorodność

Nasz organizm ma bardzo dobre właściwości adaptacyjne, dlatego należy zadbać o różnorodność treningów. Mięśnie szybko przyzwyczajają się do tych samych ruchów i obciążeń, warto więc wprowadzać różnego typu urozmaicenia. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na częste przeplatanie treningów aerobowych z treningami siłowymi.

         

5# Cierpliwość

Nie jest łatwo o cierpliwość, kiedy oczekujemy szybkich efektów. Jeśli jednak chcemy uniknąć efektu jo-jo i zależy nam na zdrowym chudnięciu, powinniśmy dać sobie czas. Zrzucanie wagi to proces, który wymaga wytrwałości, dlatego zanim się zniechęcimy, poświęćmy co najmniej 4-8 tygodni na systematyczną pracę nad sobą.

         

       

Na koniec, warto pamiętać, że każda forma ruchu jest lepsza niż jego brak. Dobra kondycja to efekt naszych codziennych wyborów: schody zamiast windy, spacer zamiast autobusu, trening zamiast lenistwa na kanapie. Każda decyzja, która skłania nas do ruchu, jest ważnym krokiem w kierunku dobrej formy i szczupłego ciała.