Czy plank naprawdę działa? – co daje i jak ćwiczyć

            

O tym słynnym ćwiczeniu mówią już chyba wszyscy: trenerzy, prezenterzy, sąsiedzi w osiedlowym warzywniaku. Ale czy plank rzeczywiście jest tak skuteczny, jak go malują? A może to kolejny trend, na który nie warto zwracać uwagi? Przekonajmy się.

          

Co to jest plank?

Pod tajemniczą nazwą ,,plank” (lub ,,deska”) kryje się podpór przodem na obydwu przedramionach. Jest to ćwiczenie izometryczne, które angażuje bardzo wiele różnych mięśni, a dzięki temu wysmukla i wzmacnia całe ciało.

Istnieje wiele wariacji na temat klasycznej ,,deski”: deska z jedną uniesioną ręką lub nogą, deska z pulsowaniem, deska boczna, itd.

       

Plank – prawidłowa technika

Poprawne wykonanie tego ćwiczenia wymaga zapamiętania 3 najważniejszych reguł:

1. Dolny odcinek pleców musi być prosty! Jeśli nasze plecy są za bardzo wygięte w jedną, bądź drugą stroną, możemy doprowadzić do kontuzji. Na początek najlepiej więc wykonywać plank przed lustrem lub w obecności czujnego obserwatora.

2. Łokcie powinny znajdować się w linii prostej z ramionami. Warto tego pilnować, ponieważ o poprawności ćwiczenia decyduje każdy mały szczegół.

3. Nogi mają być złączone i ustawione w pozycji prostej. Dzięki temu zwiększamy napięcie mięśni brzucha i podnosimy efektywność ćwiczenia.

Aby przekonać się o wszystkich korzyściach słynnej ,,deski”, należy wykonywać ćwiczenie co najmniej kilka-kilkanaście sekund. Najważniejsze, by podejmować ten wysiłek systematycznie i stopniowo zwiększać czas jego trwania. Tylko w ten sposób uzyskamy upragnione efekty.

       

Plank – zalety systematycznego wykonywania

,,Deska” wydaje się bardzo niepozornym ćwiczeniem, jednak oferuje całą masę korzyści. Wzmacnia nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie ramion, nóg i kręgosłupa. Poza tym plank poprawia również koordynację i chroni ciało przed kontuzjami. Jest to dobre uzupełnienie każdego treningu, bez względu na jego charakter.