Dieta dobra dla naszego mózgu

         

To, w jaki sposób się odżywiamy, wpływa bezpośrednio na nasze zdolności umysłowe oraz intelektualne. Dlatego dietę dla mózgu należy układać równie starannie, co dietę dla ciała. Zobacz jakie składniki powinny się w niej znaleźć.

             

Być może na co dzień tego nie dostrzegamy, ale nasz mózg wykonuje ogrom tytanicznej pracy. Nic więc dziwnego, że tak samo jak każda dobra maszyna, także i mózg potrzebuje regularnego uzupełnienia olejów napędowych. Do najbardziej wartościowych składników odżywczych mózgu zaliczamy:

             
Kwasy omega-3

Mózg jest zbudowany w 60% z tłuszczu, więc jeśli chcemy mieć sprawny umysł, powinniśmy dostarczać mu prawidłowego budulca – wysokowartościowego tłuszczu omega-3. Jego obecność poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza naszą podatność na stres.

Gdzie szukać? – łosoś, makrela, sardynki, orzechy włoskie, pistacje, olej konopny, olej lniany, siemię lniane

 

Witaminy z grupy B

Zwłaszcza B1, B3, B4, B9, B12. Zwiększają sprawność układu nerwowego, pomagają lepiej zapamiętywać i kojarzyć oraz zachować trzeźwość umysłu.

Gdzie szukać? –  Ciemne pieczywo, soja, orzechy, jajka i nabiał, ryby, wątróbka, szpinak.
        

Cynk

Jest potrzebny zwłaszcza w obszarze, który reguluje emocje. Jego niedobór może powodować spadek odporności oraz problemy z uwagą i koncentracją. Poza tym, neurony w mózgu potrzebują cynku aby efektywnie się komunikować między sobą.

Gdzie szukać? –  Występuje w nasionach dyni, szpinaku oraz orzechach nerkowca.

           

Magnez

Ma kluczowe znaczenie dla pracy mózgu, ponieważ oddziałuje pozytywnie na system nerwowy i wspiera wiele procesów metabolicznych zachodzących nie tylko w obrębie mózgu, ale w całym ciele.

Gdzie szukać? –  Otręby pszenne, migdały, kasza gryczana, pestki dyni, kakao.

 

         

         

Oprócz składników, które powinnyśmy dostarczać naszemu mózgowi regularnie, są też takie, których powinniśmy zdecydowanie unikać. Wśród nich można wymienić przede wszystkim: tłuszcze trans, nadmiar cukru, tłuszcze nasycone oraz żywność przetworzoną.

Odpowiednie odżywianie jest dla mózgu niezwykle ważne: kiedy komórki mózgu są lepiej odżywione, zyskujemy sprawniejszą pamięć, lepszą koncentrację, emocjonalną harmonię oraz lepsze samopoczucie. Wszystko to przekłada się na zdrowo funkcjonujące ciało, a także lepsze wyniki w sporcie.