Zdrowe odżywianie – co to właściwie oznacza?

         

W dzisiejszych czasach temat zdrowego odżywiania atakuje nas z niemal każdej strony. Czy to źle? – Absolutnie! Świadomość na temat tego jak dieta wpływa na nasz organizm jest bardzo ważna. Czy jednak każdy dobrze interpretuje pojęcie zdrowego żywienia? – niestety nie do końca. Zobacz więc co tak naprawdę oznacza ten utarty slogan!

          

Najważniejsza zasada zdrowej i zbilansowanej diety to różnorodność. Żeby sobie ją zapewnić powinniśmy każdego dnia spożywać produkty z 6 podstawowych grup pokarmowych:

       

 1. Owoce
 2. Warzywa
 3. Produkty zbożowe
 4. Produkty mleczne
 5. Białka
 6. Oleje i tłuszcze

         

        

Taki sposób odżywiania zapewni energię i dobre samopoczucie, które przydadzą się nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także w codziennych, życiowych sytuacjach.

           

Odżywiając się zgodnie z tymi zasadami, dostarczymy sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów takich jak:

 • wapń (mocne kości, krzepliwość krwi) – znajdziemy je w mleku, serach, soji oraz zielonych warzywach liściastych.
 • żelazo (produkcja czerwonych krwinek) – występuje w wątróbce, orzechach, suszonych morelach, chudym czerwonym mięsie oraz fasoli.
 • potas (odpowiedni bilans płynów w organizmie, przewodzenie impulsu nerwowego) najwięcej go w bananach, orzechach, rybach, nasionach strączkowych.
 • kwas foliowy (chroni centralny system nerwowy) mają go produkty takie jak brokuły, szparagi, groszek, soczewica, ciecierzyca oraz cytrusy.
 • cynk (przetwarzanie węglowodanów, białek i tłuszczu z pożywienia) najlepiej dostarczać go wraz z mięsem, produktami mlecznymi, pieczywem i kiełkami pszenicy.
 • witamina C (odporność) mają ją pomarańcze, truskawki, porzeczki oraz pomidory.
 • witamina D (zdrowe kości i zęby) jej naturalnym źródłem są promienie słoneczne. W miesiącach jesienno-zimowych znajdziemy ją także w nabiale, jajach oraz tłustych rybach.
 • witamina E (ochrona błon komórkowych) występuje w orzechach i ziarnach, zbożach, a także zielonych warzywach liściastych.

           

Urozmaicona dieta składa się więc z 6 głównych grup pokarmowych oraz najważniejszych witamin i minerałów. Bardzo ważne jest także nawadnianie – zwłaszcza, jeśli nasze treningi są wykonywane regularnie i z dużą intensywnością.