Rolki: sposób na szczupłą sylwetkę i dobrą zabawę?

            

Rolki to nie tylko aktywny relaks, ale także pełnowartościowy trening cardio – dobry na wyszczuplenie i ujędrnienie ciała. Teraz, kiedy dni są coraz cieplejsze, grzechem byłoby nie skorzystać z wszystkich zalet, które oferuje nam jazda na rolkach. Zobacz jak zacząć przygodę z rolkami oraz dlaczego warto spróbować tego sportu.

           

4 najważniejsze korzyści z jazdy na rolkach

         

1.

Do jazdy na rolkach wykorzystujemy praktycznie te same partie mięśniowe co w przypadku biegania. Dlatego przy pomocy rolek kształtują się mięśnie czworogłowe i pośladkowe. Nie można także zapominać o mięśniach brzucha oraz pleców. Wydatek energetyczny przy jeżdżeniu na rolkach jest podobny do tego, który zyskujemy podczas joggingu, z drugiej jednak strony rolki to sport łaskawszy dla naszych stawów, a więc i mniej kontuzjogenny.

         

2.

Regularne jeżdżenie na rolkach pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Najlepiej jeśli będziemy poruszać się ze stałym tętnem na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Wtedy nasz organizm pracuje w sposób tlenowy, dzięki któremu możliwe jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej (nawet 700 kcal podczas 1h jeżdżenia). Szybsza, bardziej intensywna jazda (powyżej 90% tętna max.) działa w mniejszym stopniu na odchudzanie, a w większym na budowanie wytrzymałości.

        

3.

Konieczność utrzymywania równowagi i balansu podczas jazdy na rolkach, poprawia ogólną koordynację ruchową. Może się to okazać przydatne zarówno w innych treningach sportowych, jak i podczas zwykłych, codziennych sytuacji.

      

4.

Jazda na rolkach to także świetny sposób na relaks. Pozwala spędzić czas aktywnie – zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie – przyczynia się do uwolnienia endorfin (zwanych hormonami szczęścia) oraz pomaga zredukować poziom stresu.

     

Rolki – jak zacząć?

 Żeby zacząć jeździć na rolkach nie trzeba specjalnego przygotowania, ani też szczególnie wysokiej kondycji – każdy może to robić. Osobom początkującym zaleca się jedynie poruszanie w ochraniaczach, ponieważ lekcje opanowania równowagi na kółkach mogą wiązać się drobnymi potknięciami. Pierwsze wypady na rolki powinniśmy też zaplanować na terenach mniej ruchliwych i raczej płaskich.