Pora na rower. Za co można pokochać 2 kółka?

          

Za oknami nareszcie wiosna, a więc najlepsza okazja, żeby z autobusu, samochodu, tramwaju, przesiąść się na inny środek lokomocji. Jaki? Rower, rzecz jasna! Taka mała zmiana może przynieść wiele zaskakujących korzyści. Zobacz dlaczego warto odkurzyć swój jednoślad.

           

Są tacy, którzy potrafią godzinami opowiadać o swojej pasji do roweru oraz o wszystkich jego zaletach. Tym razem jednak poprzestaniemy na 5 powodach, za które można pokochać ten środek transportu. Z całą pewnością przekonają one nawet najbardziej zatwardziałych niedowiarków:

         

Rower to dobre cardio

Jazda na rowerze w szybszym tempie, przyspiesza bicie naszego serca, poprawia ogólną kondycję fizyczną i podnosi metabolizm. Już 1 godzina pedałowania w tempie co najmniej 10 km/h pozwala spalić 250-300 kcal. Poza tym jazda na rowerze to także lepsze krążenie i wyższa wydolność serca. Choćby z tych powodów warto zamienić zatłoczony autobus na nasz osobisty, wygodny rower.

         

Nogi, ach te nogi!

Pedałowanie nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale także kształtuje łydki, uda oraz pośladki. Zaprzyjaźniając się z rowerem można więc liczyć na pięknie wyrzeźbione nogi oraz ładnie podkreślone mięśnie pupy.

           

Zdrowy, mocny kręgosłup

Regularna jazda na rowerze wzmacnia mięśnie zlokalizowane na plecach. Są one szczególnie ważne, ponieważ podtrzymują odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jedyne o czym należy pamiętać to dobre ustawienie siodełka – nie powinno ono znajdować się ani za wysoko, ani za nisko.

        

Większe możliwości

Dzięki rowerowi możemy dotrzeć zdecydowanie dalej niż na nogach, a jednocześnie jesteśmy bliżej natury niż wtedy, gdy poruszamy się samochodem. Jednoślady pozwalają więc zobaczyć i poczuć więcej. Dzięki nim jesteśmy w stanie przemierzyć kilkadziesiąt (co wprawniejsi nawet kilkaset) kilometrów w ciągu dnia i zobaczyć miejsca, do których trudno byłoby się dostać autem.

         

Rowery są eko

Poruszanie się rowerem to wyraz dbałości o środowisko, ale także oznaka oszczędności i sprytu. Rower nie produkuje spalin, pozwala ominąć korki i daje dużą dowolność co do wyboru trasy. Wydatki związane z rowerem są praktycznie jednorazowe, później nie musimy płacić już za benzynę, przeglądy, AC, OC i inne takie. Jeśli dbamy o nasz sprzęt – wyrównujemy na bieżąco poziom powietrza w oponach i smarujemy łańcuch – nasz rower z pewnością posłuży nam przez wiele długich lat.

    

    

Rower to przyjemna forma ruchu. Można traktować go jako sezonowy środek transportu, sposób na tanie podróże lub metodę na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Korzyści oferowanych przez rower jest wiele i na pewno każdy znajdzie swój własny, osobisty powód do zakochania się w rowerze.