Soczewica – ziarna pełne zdrowia

            

Soczewica sprzyja odchudzaniu, posiada wiele cennych właściwości odżywczych, a do tego jest naprawdę smaczna. Dlaczego więc występuje głównie w przepisach ,,wege”? Może najwyższa pora, aby to zmienić?!

 

Co to jest soczewica?

Soczewica to roślina strączkowa, którą klasyfikuje się na równi z soją, fasolą i bobem. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ona jeną z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka. Najbardziej popularne odmiany soczewicy mają kolor zielony i czerwony.

        

Soczewica – jakie właściwości posiada?

Ta zdrowa roślina strączkowa zawiera dużą ilość białka – w 100g soczewicy może się znajdować nawet 9 g dobrze przyswajalnego białka. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgają po nią weganie i wegetarianie. Poza tym soczewica to także skarbnica witamin z grupy B i minerałów takich jak: kwas foliowy, miedź, fosfor, czy potas.

Soczewica to także bogactwo błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego oraz reguluje łaknienie. Dlatego z czystym sumieniem mogą ją zajadać wszyscy, którzy przestrzegają zdrowej i zrównoważonej diety. Soczewica ma też niski indeks glikemiczny (czerwona ugotowana soczewica to 26 IG, a zielona 30 IG), często więc występuje w jadłospisie diabetyków.

          

Soczewica – sposób przygotowania

Soczewica jest stosunkowo łatwa w przygotowaniu. Do jej ugotowania będziemy potrzebować zawsze podwójnej objętości wody (np. na 100g soczewicy przypada ok. 200g wody). Czas gotowania soczewicy to 15 minut, przy czym trzeba pamiętać, że wodę solimy dopiero kilka minut przed końcem. W ten sposób możemy zapobiec twardnieniu ziaren i utracie ważnych właściwości odżywczych.

        

          

Soczewica nadaje się także do zmielenia na mąkę. W takiej postaci można ją wykorzystać m.in. do zup, wypieków lub panierek.