Tai Chi, czy Krav Maga – który system wybrać?

         

W poszukiwaniu sposobu na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego można natknąć się na Tai Chi oraz Krav Magę. Na czym polegają? Jakie efekty daje praktykowanie ich? Kto może je trenować? Sprawdź, który z tych systemów wybrać.

           

Dla kogo Tai Chi?

Tai Chi to chiński system ćwiczeń polegający na wykonywaniu serii spokojnych, powolnych ruchów oraz świadomych i głębokich oddechów. Dla pobocznych obserwatorów może wyglądać jak płynny taniec, który nie ma konkretnego początku ani końca. Zamysłem twórców Tai Chi było wykorzystywanie go jako sztuki walki. Z czasem jednak praktykę zaczęto stosować też w celu poprawy zdrowia i odzyskania siły życiowej.

Ćwicząc Tai Chi można spodziewać się zwiększonej elastyczności mięśni, większej wytrzymałości, zwinności i równowagi oraz wyższego poziomu energii. Efektem praktykowania Tai Chi jest także redukcja stresu i niepokoju oraz lepsza jakość snu.

            

Dla kogo Krav Maga?

Krav Maga jest izraelskim systemem walki wręcz. Praktykowanie tej techniki wymaga dużego wysiłku fizycznego, ale także psychicznej siły rozumianej jako determinacja i koncentracja. Treningi Krav Maga wykorzystują elementy różnych sztuk walki takich jak: Kung Fu, Boks, czy Wrestling.

Krav Maga kształtuje poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie, poprawia ogólną kondycję fizyczną oraz wytrzymałość i pozwala osiągnąć wyższy stopień świadomości. Doskonalenie się w tym systemie walki uczy jak wykorzystywać własne ciało oraz umysł do efektywnej samoobrony. Dzięki temu uczymy się, że bezpieczeństwo to coś, co jesteśmy w stanie zapewnić sobie sami, nie oczekując pomocy od innych ludzi lub konkretnych narzędzi.

        

       

Tai Chi to powolne, medytacyjne ruchy, a Krav Maga to intensywny, fizyczny reżimem polegającym na treningu walki wręcz. Każdy z tych systemów może wpływać pozytywnie na fizyczne oraz psychiczne aspekty naszego zdrowia. Należy zastanowić się jednak, który z nich będzie bliższy naszej osobowości i czego dokładnie oczekujemy – wtedy łatwiej będzie nam wybrać idealną dla nas technikę.