Mineralna, czy źródlana – którą wodę wybrać?

              

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że woda wodzie nierówna. Choć jesteśmy już coraz bardziej świadomi jej cennego wpływu na zdrowie, wciąż nie potrafimy wskazać czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje wody oraz która z nich ma najlepsze właściwości. Pora to zmienić!

            

Im więcej udogodnień technologicznych, tym częściej zwracamy się do dobrodziejstw określanych jako dary natury. Kupowanie wody butelkowanej jeszcze kilka dekad temu wydawało się niepotrzebną burżuazją. Dzisiaj jest to już powszechne zjawisko i dla większości ludzi – całkowicie normalne. Dlaczego więc wciąż tak mało wiemy o samej wodzie?

        

Woda źródlana

Woda źródlana ma delikatny smak i swoim składem nie odbiega bardzo od wody kranowej. Jest to woda czysta z natury, a wartość jej składu mineralnego może się często wahać. Z reguły jednak nie przekracza 500 mg/litr.

Wodę źródlaną stosuje się zwykle do przygotowania napojów takich jak kawa lub herbata. Mogą z niej korzystać również dzieci i osoby starsze.

         

Woda mineralna

Naturalna woda mineralna to woda pozyskana z głębi ziemi. W czystej postaci zawiera wiele więcej składników mineralnych niż woda źródlana. Woda mineralna posiada w swoim składzie wysokie stężenie magnezu, żelaza, cynku, sodu, fluorków i siarczanów, które nasz organizm przyswaja bez problemu.

Wybierając spośród różnego rodzaju wód mineralnych warto zwrócić uwagę na stopień ich mineralizacji: wysokozmineralizowane mają więcej niż 1500 mg/litr składników mineralnych, średniozmineralizowane 500-1500 mg/litr, a niskozmineralizowane poniżej 500 mg/litr.

       

Którą wodę warto pić na co dzień?

Podstawowym zadaniem wody jest nawodnienie organizmu. Tę funkcję może spełnić nawet przefiltrowana woda z kranu. Nie zaszkodzi jednak, jeśli wybrana przez nas woda będzie wykazywać dodatkowo właściwości prozdrowotne.

Rodzaj wody należy dostosować do czynników takich jak: stan zdrowia, stopień aktywności fizycznej, czy temperatura powietrza. I tak np. przy niezbyt wysokiej aktywności fizycznej wystarczy woda źródlana lub woda średniozmineralizowana. Z kolei w bardzo ciepłe dni, przy częstych i intensywnych treningach oraz ciężkiej, fizycznej pracy, zaleca się wodę wysokozmineralizowaną. Dobrą praktyką jest co jakiś czas zmieniać markę wody butelkowanej, aby dostarczać sobie różnorodne składniki mineralne.

      

       

Warto pamiętać, że niedobór wody może wpływać negatywnie na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego wypijanie co najmniej 6-8 szklanek dziennie wydaje się całkowitym minimum. Wiele osób pije również wodę z cytryną – poprawia to jej smak i może wspomagać proces odchudzania.