Witamina D – jak uzupełnić jej niedobór?

          

Kiedy za oknem słońca jak na lekarstwo, poziom witaminy D w naszym organizmie drastycznie spada. Przez to stajemy się osłabieni, senni, a nawet rozdrażnieni. Sprawdź w jaki sposób możesz zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy D – zwłaszcza w miesiącach zimowych.

         

Witamina D jest potrzebna, aby utrzymać dobre zdrowie, ponieważ spełnia bardzo wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi ok. 25µg, o czym warto pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

             

Niedobór witaminy D – rozpoznanie

Najczęstsze objawy wskazujące na to, że poziom witaminy D w naszym ciele jest zbyt niski to:

  • Osłabione mięśnie – niedobór witaminy D zmniejsza wchłanianie wapnia, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Każde podejrzane lub przeciągające się bóle mięśniowe, jak również nieprzyjemne i uciążliwe skurcze mogą więc mieć swoje źródło w zaniżonym poziomie witaminy D.
  • Spadek nastroju – badania wykazały, że obecność witaminy D w organizmie ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę mózgu. Dlatego niedobór tego związku może prowadzić do przewlekłego uczucia smutku lub nawet stanów depresyjnych.
  • Większa podatność na złamania – witamina D jest dobrym nośnikiem dla wapnia i fosforu. Jej brak to automatycznie niższa przyswajalność tych pierwiastków, a co za tym idzie osłabienie kości i wyższe prawdopodobieństwo ich złamania.
  • Widoczne pogorszenie kondycji – jeśli zauważamy zmniejszenie wydolności i wytrzymałości fizycznej, które nie znajduje żadnego racjonalnego wytłumaczenia w rzeczywistości, to znak, że powinniśmy zadbać o uzupełnienie witaminy D.

            

Niedobór witaminy D – uzupełnianie braków

Organizm ludzki jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminę D – pod warunkiem, że zapewnimy mu wystarczającą ilość promieni słonecznych. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, trzeba radzić sobie w inny, naturalny sposób: najlepiej przy pomocy odpowiedniej diety.

Produkty, które zaspokajają podstawowe zapotrzebowanie na witaminę D, to przede wszystkim tłuste ryby, np. makrele, sardynki i śledzie. Wysoką zawartość tego związku znajdziemy również w wątróbce wołowej oraz w żółtkach jaj.