Pora na buraka! – właściwości i zastosowanie

           

Jest zdrowy, ogólnodostępny, współgra z niskokaloryczną dietą i zawiera wiele składników odżywczych. Choć kojarzy się głównie z tradycyjnym, niedzielnym obiadem, ma nam do zaoferowania znacznie więcej. Z jakich zalet buraka powinniśmy korzystać na co dzień?


Czerwonawe bulwy to warzywo, które bez trudu można znaleźć na każdym stoisku warzywnym. Mają przystępną cenę i łatwo je przygotować, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś zaprosić je do swojego menu.


Powody, dla których warto polubić buraka

          

#Wartości odżywcze

Burak to nieocenione źródło witamin i składników odżywczych takich jak: białko, potas, żelazo, mangan, wapń, witaminy z grupy B, witamina A i C, fitosterole roślinne oraz przeciwutleniacze. Dzięki temu jego regularne spożywanie wzmacnia odporność, pomaga odkwasić organizm, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci oraz spowalnia starzenie skóry.

# Odchudzanie

Burak zawiera dużą ilość błonnika –  już niewielka jego ilość zapewni nam uczucie sytości na długi czas po posiłku. Poza tym 100 g tego warzywa ma mniej niż 40 kcal, dlatego można się nim zajadać bez większych wyrzutów sumienia (uważać muszą tylko diabetycy, ponieważ burak ma wysoki indeks glikemiczny).

Burak ma również bezpośredni wpływ na metabolizm i działa oczyszczająco. Pektyny zawarte w czerwonych burakach ułatwiają detoksykację i regulują procesy gnilne w organizmie. Wszystko to przyspiesza znacząco proces odchudzania i przekłada się na lepsze samopoczucie oraz wyższą wydolność fizyczną.

# Układ krwionośny

Dzięki zawartości kobaltu, burak może działać krwiotwórczo. Ponadto, azotany występujące w soku z buraków pomagają obniżyć ciśnienie krwi i znajdują swoje zastosowanie w leczeniu serca oraz  układu krążenia.

 

Zdrowy burak w 3 odsłonach

               

Najwięcej wartości odżywczych uzyskamy jedząc buraka na surowo:        

1) Koktajl lub sok z buraka – wystarczy obrać i pokroić buraki a następnie zmiksować je z przyprawami lub z ulubionymi owocami np. jabłkiem i pomarańczą.         

2) Surówki i sałatki z dodatkiem buraka lub z burakiem w roli głównej – poszatkowane buraki można podawać solo jako uzupełnienie drugiego dania lub w towarzystwie innych produktów (np. jabłka lub ogórka kiszonego).         

3) Barszcz ukraiński – składniki mineralne występujące w buraku rozpuszczają się w wodzie, ale w przypadku zupy nic nie tracimy. Do przygotowaniu barszczu wystarczy kilka dorodnych buraków, bulion warzywny lub mięsny, cebula oraz przyprawy.