5 objawów przetrenowania – tego nie można ignorować!

           

Trening czyni mistrza – tak to prawda, ale nawet mistrzowie wiedzą kiedy powiedzieć ,,dość”. Zbytnią brawurę w sporcie możemy przepłacić uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego warto obserwować swoje ciało i nauczyć się jak poprawnie odczytywać sygnały, które ono nam wysyła.

      

O ile cięższy oddech, palące mięśnie, czy wzmożone pocenie są całkiem naturalnym objawem solidnie wykonanego treningu, o tyle już np. zawroty głowy powinny być dla nas poważnym ostrzeżeniem. Oto 5 czerwonych  flag, których nie możemy lekceważyć:

       

Skurcze mięśni

Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń lub tuż po odbytym treningu zauważymy u siebie skurcze mięśni, może oznaczać to m.in.: odwodnienie, przetrenowanie lub przegrzanie organizmu. Jeśli skurcze są na tyle niegroźne, że pozwalają poruszać się bez przeszkód i znikają po kilku minutach, powinniśmy potraktować je jako żółtą kartkę. Natomiast skurcze, które nie ustępują nawet pomimo dobrego rozciągania i nawodnienia organizmu, to nic innego jak mięśnie wołające o pomoc i proszące, byśmy nie starali się robić zbyt dużo, w zbyt krótkim czasie.

         

Zawroty głowy

Zawroty głowy towarzyszące treningom mogą być spowodowane odwodnieniem, zbyt niskim poziomem cukru we kwi, zbyt szybką zmianą pozycji ciała lub nadmiernym obciążeniem. Nigdy nie powinniśmy ich ignorować, zwłaszcza, jeśli pojawiają się regularnie. W takiej sytuacji, oprócz zwolnienia tempa na treningach i zmiany diety, powinniśmy dodatkowo skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

      

Nudności lub wymioty

Pojawiają się zwykle, gdy ćwiczymy na pusty żołądek lub nie zachowujemy wystarczającego odstępu między posiłkiem a ćwiczeniami. Jeśli jednak mamy pewność, że żadna z powyższych możliwości nie jest przyczyną powracających nudności, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy to nie nasz organizm prosi o zmniejszenie intensywności i tempa treningów.

         

Brak apetytu

Odpowiednia ilość aktywności fizycznej prowadzi do pewnych braków energetycznych, które nasz organizm musi uzupełnić poprzez jedzenie. Wysoki apetyt po treningu jest więc prawidłową reakcją organizmu. Dlatego obniżone łaknienie pomimo intensywnych ćwiczeń powinno nas mocno zaniepokoić.

       

Nerwowość

Zwykle po treningu w organizmie pojawiają się endorfiny, które zwykliśmy określać jako hormony szczęścia. Nic więc dziwnego, że jeszcze wiele godzin po ćwiczeniach odczuwamy wysoki poziom euforii. Jeśli jednak po skończonym treningu nie czujemy się szczęśliwi, a wręcz przeciwnie – zauważamy u siebie rozdrażnienie lub dziwny, niewytłumaczalny stan nerwowości, może to oznaczać, że przetrenowaliśmy się, a w naszym ciele zamiast endorfin na dobre rozgościł się kortyzol (hormon stresu).

       

             
Każdy z nas jest inny i powyższe symptomy nie powinny być traktowane jako porady medyczne. Warto jedynie pamiętać, że obserwacja własnego ciała podczas ćwiczeń jest równie ważna, co same ćwiczenia. W końcu, jeśli nie zadbamy dobrze o nasz organizm, nie osiągniemy efektów o które tak mocno walczymy.