Jak pozbyć się przewlekłego zmęczenia?

           

Nawet osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem i dbają o jakość swojego snu, mogą odczuwać chroniczne zmęczenie. Jeśli Tobie też od rana brakuje energii i motywacji, to znak, że możesz cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia. Co zrobić, by odzyskać zapał i witalność?

           

5 powodów, przez które odczuwasz ciągłe zmęczenie:

          

  1. Unikasz ruchu

Często rezygnujemy ze sportu, ponieważ odczuwamy zmęczenie. Tymczasem to właśnie ruch może nam pomóc odzyskać energię, dotlenić organizm i wzmocnić odporność. Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna redukuje stres i podnosi produktywność, dlatego czasami warto przezwyciężyć lenistwo i wyjść z domu, by trochę się poruszać.

        

  1. Zapominasz uzupełniać zapasy magnezu i żelaza

Jeśli nie wyrównujemy na bieżąco zapasów magnezu oraz żelaza, możemy doprowadzić do niedoboru tych mikroelementów. Ten z kolei jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego zmęczenia oraz innych poważniejszych schorzeń. Aby doprowadzić do równowagi należy zapewnić sobie pożywienie bogate w magnez i żelazo lub postawić na suplementację farmakologiczną.

       

  1. Wpadasz wciąż w pułapkę perfekcjonizmu

Dążenie do przesadnej doskonałości wywołuje stres, a ten jak wiadomo zużywa duże pokłady naszej energii. To prawda, że czasami nie da się uciec od stresujących sytuacji, ale zawsze można zmienić swoje podejście. Jeśli chcemy wyrzucić z głowy złe myśli i zrelaksować umysł, zajęcia jogi i medytacja okazują się zwykle bardzo pomocne.

        

  1. Dobierasz złe proporcje kawy oraz wody

Kiedy jesteśmy zmęczeni, sięgamy po kofeinę. W ten sposób chcemy dodać sobie energii i odpędzić senność. I – o ile w jedna, dwie, a nawet trzy kawy dziennie nam nie zaszkodzą, o tyle każda kolejna filiżanka ponad tą ilość może wpędzić nas w błędne koło senności. Zbyt wysoka zawartość kofeiny w organizmie prowadzi bowiem do zaburzenia naszego systemu dobowego, więc w efekcie czujemy się jeszcze bardziej niemrawi i ospali niż wcześniej.

Zamiast czwartej filiżanki kawy, lepiej więc sięgnąć po szklankę wody. Liczne badania udowadniają, że działa ona ożywczo zarówno na ciało, jak i na umysł. Dobre nawodnienie gwarantuje wyższą koncentrację oraz lepsze funkcjonowanie mózgu.

       

  1. Nie potrafisz dobrze odpoczywać

Wydaje się, że odpoczynek to coś, co potrafi każdy. Nic bardziej mylnego! Nie każda czynność, którą my definiujemy jako relaks prowadzi do faktycznej regeneracji. A czasami jest wręcz odwrotnie! Pół godziny biegania może okazać się o wiele lepszym sposobem na odpoczynek dla naszego mózgu, niż tyle samo czasu poświęconego na oglądania telewizji lub przeglądanie portali społecznościowych.

         

          

Czasami zmęczenie wynika również z tego, że nie traktujemy odpoczynku poważnie. Staramy się robić to w międzyczasie, a w rezultacie ani nasze obowiązki nie są wykonane dobrze, ani my nie czujemy się wypoczęci. Trzeba pamiętać, że zdrowy odpoczynek to niełatwa sztuka, której trzeba się nauczyć poprzez autoobserwację.