Jak mieć jędrne i wyrzeźbione ciało?

           

Dla wielu osób praca nad sylwetką kończy się na etapie zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów. Mało kto uświadamia sobie, że ciało jest podobne do plastycznej masy, którą można zmniejszać, ale także (niemal dowolnie) rzeźbić. Dlatego, jeśli marzy nam się figura jak z okładek magazynów fitness, powinniśmy zadbać o kilka ważnych czynników.

         

,,Rzeźba” może być interpretowana na kilka różnych sposobów. W tym przypadku jednak skupimy się konkretnie na na ujędrnianiu ciała i delikatnym podkreśleniu mięśni. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą osiągnąć ten cel:

             

1# Trening siłowy – to ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowego obciążenia (sztanga, hantelki, kettle, piłka lekarska). Dobrze dobrane ćwiczenia siłowe o odpowiednio wysokiej intensywności pozwolą widocznie wyeksponować mięśnie. Trening o charakterze siłowym należy wykonywać co najmniej 1-2 razy w tygodniu.

         

2# Trening wzmacniający – wykorzystuje efektywność pracy z własnym ciężarem ciała. Ćwiczenia z wykorzystaniem m.in.: pompek, deski, wykroków, burpees, czy mostka w podporze wzmacniają mięśnie w konkretnych partiach ciała, zwiększają ich elastyczność i ładnie je podkreślają. Trening wzmacniający warto łączyć z interwałami, czyli ćwiczeniami o zmiennej intensywności.

         

3# Dieta – może trudno w to uwierzyć, ale kuchnia odgrywa czasami nawet większą rolę w rzeźbieniu sylwetki niż sala treningowa – szczególnie, jeśli odsłonięcie mięśni chcemy osiągnąć poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Wówczas warto zadbać o ułożenie jadłospisu opartego na ujemnym bilansie energetycznym (rozsądne ,obcięcie” ilości kalorii oraz świadome dostosowanie proporcji niezbędnych makroskładników).

           

          

Czy wiesz, że…?

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie tworzy szczelną otulinę, która skutecznie zasłania wyćwiczone mięśnie. Dlatego czasami – nawet mimo intensywnych treningów na rzeźbę – nie możemy osiągnąć upragnionych efektów. Jak temu zaradzić? Najlepiej zacząć od treningów wyszczuplających. Wraz ze spadkiem wagi i zmniejszaniem masy ciała, nasze ciało będzie się stopniowo ujędrniać i wysmuklać.