2 filary dobrej formy – jak je zbudować?

                 

Żeby pochwalić się nie tylko wyrzeźbionym, ale i silnym ciałem, trzeba najpierw zadbać o solidny grunt. Bo praca nad własną sylwetką bez zbudowania mocnych fundamentów jest jak gofr bez bitej śmietany – niby się da, niby można, ale właściwie po co?!

           

,,Twoje ciało może znieść więcej, niż Ci się wydaje”. Ten slogan powtarzany namiętnie przez trenerów fitness ma stanowić motywację do przesuwania granic i sięgania po lepsze wyniki. Warto jednak pamiętać, że nasze ciało – choć ma wysoką tolerancję i dzielnie znosi wadliwą postawę i błędną technikę podczas wykonywania ćwiczeń – nie jest ze stali i gdy zbytnio go przeciążymy, odpłaci się nam kontuzjami i urazami.

          

Należy pamiętać, że szczupła sylwetka jest jak ładny dom, który bez trwałych filarów, prędzej czy później się zawali.

            

Filar 1: Mobilność

Nasz system nerwowo-mięśniowy jest w stanie wykonywać bezbolesny ruch tylko w ograniczonym zakresie. Praca nad zwiększeniem tego zasięgu jest właśnie poprawą mobilności. Jeśli zapomnimy o niej, z czasem zaczniemy zauważać coraz większe ograniczenia ruchowe, a także przykurcze mięśni i stawów.

Mobilność można poprawić na kilka sposobów. Wśród nich wyróżnia się m.in.: stretching, pracę z taśmami (ćwiczenia wzmacniające ciało i poprawiające stopień rotacji), rolowanie i ugniatanie konkretnych partii mięśniowych.

          

Filar 2: Stabilizacja

Stabilizacja to nic innego jak umiejętność bezpiecznego napięcia mięśni, w celu osiągnięcia wybranej pozycji. Wymaga to mocnej pracy mięśni głębokich, a także ustabilizowania odcinka lędźwiowego.

Poprawa stabilizacji tułowia obejmuje ćwiczenia takie jak: martwy ciąg, przysiady, plank, podpory, trening z niestabilnym sprzętem, praca nad równowagą. Warto też zwrócić uwagę na świadome napinanie mięśni nad którymi pracujemy i pilnowanie odpowiedniej pozycji ciała.

         

      

W treningach poprawiających stabilizację i mobilność ważna jest różnorodność oraz systematyczność. Dzięki temu zagwarantujemy sobie trwały grunt dla budowania doskonałej formy.