Kettlebells pod lupą. Zalety funkcjonalnego treningu z obciążeniem

            

Mogą zastępować nawet kilkanaście sprzętów dostępnych na siłowni. Nie zajmują też wiele miejsca i dają nieskończenie wiele możliwości – zarówno pod względem budowania formy, jak i różnorodności ćwiczeń. Kettlebells, bo o nich mowa, po ponad 300 latach zapomnienia wracają do łask. Sprawdź dlaczego warto zainteresować się tym sprzętem.

           

Kettlebells to tak naprawdę żeliwne obciążniki z wygodnym uchwytem. I to właśnie ich kształt, a raczej przesunięty środek ciężkości, pozwala na osiągnięcie dużo lepszych efektów, niż w przypadku treningu z hantlami. Co jeszcze warto wiedzieć o kettlebells?

        

Na czym polega trening z kettlebells?

Ćwiczenia z kettlebells najczęściej wykonuje się w formie serii obejmujących wielokrotne powtórzenia konkretnego ćwiczenia. Najbardziej popularne są podrzuty i przysiady oraz tzw. swing, czyli wymach odważnika trzymanego oburącz. Wyrzucając kettla przed siebie pracujemy przede wszystkim biodrami, należy również pamiętać o delikatnym ugięciu kolan.

        

           

Dlaczego warto ćwiczyć z kettlami?

Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgnąć po kettlebells. Oto niektóre z nich:

1# Trening całego ciała – ćwiczenia z kettlebells angażują mięśnie, o których zwykle zapominamy. Pomagają też zwiększyć wytrzymałość siłę i poprawić stabilizację ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom z tego typu sprzętem zwiększymy też naszą wydolność oraz kondycję.

2#  Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej – poprzez zaangażowanie do pracy dużych grup mięśniowych, zwiększamy automatycznie swój wydatek energetyczny, a tym samym przyspieszamy znacząco tempo metabolizmu.

3# Ulga w bólu pleców – treningi z kettlebels angażują mięśnie głębokie, także te znajdujące się przy kręgosłupie. Dzięki obciążnikom możemy więc poprawić naszą postawę i odciążyć plecy.

4# Szerokie zastosowanie – mogłoby się wydawać, że zwykłe odważniki z uchwytem dają raczej ograniczone pole manewru. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele zestawów ćwiczeń z kettlami, a  każdy z nich ma dodatkowo wiele różnych wariacji i modyfikacji.

           

        

Kettlebells to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Mogą po nie sięgnąć zarówno ci, którym zależy na poprawie kondycji, jak i ci, którzy chcieliby świadomie ukształtować swoją sylwetkę.