8 powodów, dla których warto polubić bieganie

                 

Bieganie jest niemal tak popularne jak nadmorskie parawany: każdy słyszał, każdy choć raz spróbował i każdy wie jakie są reguły gry. Dlaczego więc – mimo całej swojej sławy – bieganie jest wciąż utożsamiane wyłącznie z odchudzaniem? Najwyższa pora poznać wszystkie zalety tego wszechstronnego sportu.

            

             

1# Utrzymuje zdrowie w ryzach

Bieganie poprawia system odpornościowy: buduje tarczę ochronną przed wirusami i sezonowymi zachorowaniami. Regularne przebieżki poprawiają także pracę układu krążenia, wzmacniają mięśnie oraz stawy, pozwalają również utrzymać serce i płuca w najwyższej kondycji.

           

2# Rzeźbi ciało

Bieganie angażuje do pracy wiele mięśni, dlatego poza szczupłą sylwetką zyskujemy także jędrne oraz ładnie zarysowane łydki, ręce i oczywiście pośladki. Jogging wzmacnia również mięśnie kręgosłupa, dlatego może okazać się zbawieniem dla wszystkich, którzy spędzają długie godziny przy biurku.

            

3# Pomaga uzyskać wewnętrzną harmonię

W trakcie biegu wpadamy w swoisty trans: z każdym kolejnym metrem odsuwamy się od codziennych spraw oraz obowiązków, jednocześnie zmierzając ku wyciszeniu i odprężeniu. Na każdym treningu biegowym nasz mózg odpoczywa,dzięki czemu możemy spojrzeć z dystansem na różne codzienne problemy. Tak rodzi się wewnętrzny spokój, który skutecznie likwiduje szkodliwy stres.

            

4# Buty biegowe nie pytają o wiek

Na ten sport można zdecydować się w każdym wieku – co chwilę słyszy się przecież o 70- i  80-letnich biegaczach, którzy ukończyli z sukcesem swój pierwszy maraton. Do stawania w szranki z młodzikami i zdobywania medali wystarczą tylko chęci i nieco samodyscypliny.

           

5# Zbliża ludzi

Biegacze to bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni ludzie. W każdym większym mieście tworzą się grupy biegowe, w których ludzie nie tylko pokonują wspólnie kilometry, ale także zawiązują przyjaźnie. Nawet jeśli wolimy biegać sami, podczas treningu z pewnością napotkamy niejednego biegacza, który z uśmiechem podniesie do nas rękę w geście powitania.

           

6# Nie nadwyręża domowego budżetu

Bieganie to jeden z najtańszych sportów. Można zapomnieć o karnetach, czy drogim sprzęcie. Wystarczą tylko wygodne buty i w drogę!

        

7# Likwiduje problemy z bezsennością

Potreningowe zmęczenie to najlepsza alternatywa dla wielogodzinnego liczenia owiec. Organizm dotleniony i wyczerpany po wysiłku sam będzie się domagał rekompensaty w postaci snu.

         

8# Daje szczęście

Tuż po bieganiu w naszym organizmie uwalniają się endorfiny, które znane są także jako ,,hormony szczęścia”. Sprawiają one, że mimo fizycznego zmęczenia mamy mnóstwo energii i entuzjazmu, czujemy się także gotowi do stawienia czoła światu.

           

         

Poza tym bieganie dodaje pewności siebie i motywuje do działania w innych dziedzinach życia – skoro udało nam się wyjść z domu, pokonać zaplanowaną trasę i nie poddać się, to oznacza, że dziś mamy w kieszeni chociaż jedno zwycięstwo i potrafimy sięgnąć po kolejne.