Na czym polega lecznicza moc diety dr Budwig?

              

Ponad 60 lat temu dr Johanna Budwig (fizyk i chemik) opracowała dietę uwzględniającą wpływ tłuszczów nasyconych i nienasyconych na kondycję zdrowotną człowieka. Jej teorie były na tyle odkrywcze i inspirujące, że otrzymała ona aż 7 nominacji do nagrody Nobla. Badaczka stała się niekwestionowanym autorytetem w zakresie biochemii tłuszczów, a jej olejowo-białkowy plan żywienia stosuje się z powodzeniem do dziś.

             

 

                        

5 PRZYKAZAŃ DIETY DR BUDWIG

          

1. Likwidacja złych tłuszczów – podstawą diety jest eliminacja wszelkich tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a także olejów rafinowanych oraz margaryny i masła. Zawierają one w sobie tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe uważane powszechnie za szkodliwe dla zdrowia.

                  

               

2. Produkty zalecane – najważniejszym filarem tego planu żywienia jest olej lniany poddany tłoczeniu na zimno. Ma on stanowić zastępstwo dla wszystkich wyeliminowanych wcześniej tłuszczów. Do codziennego jadłospisu warto dodać również: siemię lniane, ryby, drożdże piekarskie, sfermentowane produkty mleczne, kiszonki oraz zieloną herbatę. Dopuszcza się także świeże owoce oraz warzywa.

             

               

3. Produkty zakazane – czasami można spotkać się z głosami, że dieta dr Budwig jest restrykcyjna i wymagająca. Rzeczywiście, trzeba dokonać wielu żywieniowych wyrzeczeń, ale biorąc pod uwagę efekty – warto się przełamać. Na czarnej liście dr Budwig znajdują się m.in.: cukier, białe pieczywo, słodycze, mięso, słodzone soki, produkty sztucznie przetwarzane i konserwowane (konserwanty zaburzają wchłanianie kwasów Omega 3).

          


4. Pasta budwigowa (serowo-olejowa) –
to charakterystyczny i niemal kluczowy element diety dr Budwig. Pasta powstaje z połączenia oleju lnianego z chudym twarogiem (ok. 20% białka) i doskonale poddaje się metabolizmowi.

              

        


5. Świeżo i ekologicznie –
należy pamiętać, że dieta budwigowa stawia wyłącznie na świeże produkty o sprawdzonym pochodzeniu. Nic tak bowiem nie szkodzi zdrowiu jak konserwanty i innego typu dodatki, które w jakikolwiek sposób ingerują w naturalną żywotność produktu (dojrzewanie, wzrost, przekwitanie). Zabrania się także odgrzewania potraw, ponieważ zgodnie z założeniami diety – odbiera to ich właściwości odżywcze.

          

            

Efekty stosowania diety dr Budwig

Plan żywieniowy dr Budwig często określa się mianem diety leczniczej, ponieważ pomaga zwalczać wiele mniej lub bardziej dotkliwych schorzeń. Podstawowym zadaniem diety budwigowej jest dostarczanie ważnych substancji odżywczych, a w konsekwencji poprawa kondycji zdrowotnej człowieka. Choć zwykło się nazywać ją dietą antynowotworową, pomaga ona również w rozwiązywaniu innych problemów, takich jak: dolegliwości wynikające ze złej pracy przewodu pokarmowego, pasożyty człowieka, problemy skórne, otłuszczenie wątroby, depresja, Alzheimer, problemy trawienne, choroby sercowo-naczyniowe.

Dieta dr Budwig być może jest nieco restrykcyjna, ale jej stosowanie przyniesie z pewnością wiele pozytywnych efektów dla zdrowia i samopoczucia. Dla osób, które nie mają na tyle samozaparcia, aby przestrzegać wszystkich wyznaczonych zasad, zaleca się choćby częściowe ich wdrożenie do codziennego menu.